Bakalár

Autor: Angelika Horňáková | 22.6.2016 o 9:22 | Karma článku: 13,34 | Prečítané:  4462x

Čo dieťa nedostáva, môže len ťažko neskôr dávať ( R.D. James ) Slová môžu klamať, ale činy, tie vždy vyslovia pravdu !

Pred dvadsiatimi rokmi priletel k mojej svokre bocian. Nebol prekvapením, mal vopred dané súradnice domova, kde čakajú dieťatko. V rodinnom hniezde už žili dve deti, ktoré už vlastne neboli deťmi, ale mladými ľuďmi, ktorí v tom čase už študovali školu života.  Svokra i dcéra boli zdravotné sestry a motali sa okolo príbytkov , v ktorých  prebývali deti .

V jednom takom detskom domove žil aj  malý rómsky chlapec. Ako hovorievala švagriná a môj muž :

- Chlapec s krásnym úsmevom a veľkými očami, ktorý sa dožadoval. Všetkého. –

Začali si ho brávať na prechádzky životom a z víkendov sa stali dni, týždne, mesiace. I napriek tomu, že bola svokra už vdova a ,,žena v strednom veku“, stále hrkotala vo vnútri veľkým srdcom, láskou a vierou. Rozhodli sa teda, že si malé chlapča vezmú do opatery.

Včera boli promócie. Medzi desiatkami hrdých študentov sedel jeden, ktorí vytŕčal. Nie svojou tvárou, pokožkou, no výrazom osobnosti a nesmiernej radosti. Štefan si preberal svoj prvý bakalársky diplom a nešetril emóciami.  Jeho mama sedela medzi hosťami  a natáčala si ho na mobil so slzami v očiach.  Bola na neho nesmierne pyšná a úsmevmi, pohľadmi sa na seba podobali ako vajce vajcu.  Sedela som tam a zdieľala rovnaké pocity. Z malého, strateného chlapca, vyrástol skvelý, inteligentný muž, ktorý mal šťastie. Má poznatky a charakter, ktorý sa nededí, len rozvíja. Každý ho má v sebe, bez rozdielu pleti, národnosti a pohlavia. Svokra ho vychovala s láskou, úctou k sebe i ostatným a ukázala možnosti. Naučila ho rešpektu, disciplíne a vytrvalosti. Ak by vtedy nestála na prvej križovatke jeho detstva a nevzala toho stopára na spoločnú cestu, zrejme by dnes  bolo o jedno kreslo pri slávnostnej ceremónii menej. Čím to je ? Vôľou, láskou, či niečím, čo máme súdené ? Je správne konať tak, aby sme divoké zbavili krídel a ušili mu našu rovnošatu, ktorej pravidlá diktuje spoločnosť ? Nebude mu priúzka ?

Keď si preberal diplom a jeho žiarivý úsmev strieľal naokolo, pochopila som, že tak je to správne. Tak by to malo byť. Dnes  začne dávať, nie len brať.  Disponuje rovnováhou a cťou. Má plány. Mnoho skvelých plánov a mamu, ktorej so slzami v očiach ďakoval za všetko.  Najmä za príležitosť, domov, lásku a všetkým tým, čo je úplne zadarmo. No nie je ten život krásny ? Jedna lastovička jar neprinesie, k tomu je potrebný celý kŕdeľ.  No sú aj iné druhy vtáctva, tie, ktoré neodlietajú, ale prezimujú vedno s nami, čakajúc na jar. Všetci  čakajú na oteplenie.

Včera si jeden rómsky chlapec preberal prvé sladké ovocie svojej driny. Má mnoho súrodencov, ktorí  nemali to šťastie. Tí sa stále pasú ako stádo pod oknami sociálnej matky a nadávajú na celý svet.  A ten svet na nich. Už len zo zvyku.

Štefan chce žiť inak.  Tak ako ho učili tí, ktorí sami nemali nazvyš . Dôstojne a slušne. Dať. Pomôcť. Učiť sa. Spoliehať na seba a vždy sa snažiť  byť lepším. Nechce stáť na okraji a čakať na Godotta.

Blahoželám a pfuj, pfuj, pfuj ! Pľujem pre šťastie. Svokre veľké ďakujem a obdiv. Popravde o to nestojí, lebo keď som videla výraz jej tváre, pochopila som. Niekto zdolá Mont Everest, láme rekordy v športových disciplínach, či hrá v Oscarových  filmoch a ľudia si ich budú pripomínať... Iní, oveľa dôležitejší stoja v pozadí a riešia to, čo nezvláda riešiť už generačne žiadna vláda, inštitúcie. Len sa tvária. Peniaze predsa sú. Z každej strany. Len sa prelievajú z jedného koryta do druhého. To je teória, štúdie a tézy, menené nečinnými orgánmi už celé desaťročia... Včera som videla skutočnosť, realitu a riešenie. Prax. Poznateľnú a nie len na papieri. Včera bola jedna ,,mama“ o niečo bohatšia ako ostatné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?