Ďakujem, Oma

Autor: Angelika Horňáková | 29.11.2015 o 11:08 | (upravené 29.11.2015 o 11:14) Karma článku: 13,85 | Prečítané:  2501x

Bola si mojou múzou, inšpiráciou pre námet mojej knihy Spoveď opatrovateľky. Dnes sa naplnili naše spoločné dni a dnes som ostala už len priateľkou, ktorá nikdy nezabudne.

Niečo končí, niečo iné začína. Moja klientka už domov nepríde.

Po  šiestich rokoch mojej práce ako tvojej opatrovateľky sa lúčime. Tieto dni sú už iba rozlúčkou a chodievam za tebou do nemocnice. Po infarkte a ťažkých diagnózach si už na pokraji svojho života. Viem, že tvoj stav si už vyžaduje špeciálnu opateru a chápem ako ťažko sa ti dožíva.

Pred pár dňami si mi povedala - Angelika, prosím, nechajte ma už umrieť. Nevládzem.

Bola si mojou priateľkou, ženou, ktorá mala obrovský zmysel pre humor, pokoru a lásku v srdci. Chodievam za tebou, no sotva už vnímaš tento svet, ťažké bremeno...Nachvíľu precitneš a keď ma uvidíš usmeješ sa a s námahou dvíhaš ku mne ruku. Chytím ťa, ty mi ju silno zovrieš, nepustíš a zaspíš. Už nepoznávaš nikoho, nerozprávaš, len šepkáš mená, ktoré nik nepozná.

- Najlepšie na svete varila moja Angelika. Poznáte ju ? -

Precitneš na chvíľu a mne zovrie srdce. To, ktoré porušilo zásady a odstup. Načo sa hrať ? Pretvarovať ?

Prišiel jej syn, nevesta, obkolesili jej lôžko, každý sa jej dotýka a jej ruka koluje z jednej dlane do druhej. Mám pocit, že tam nepatrím, stojím  pozadu a nechávam ťa s tvojou rodinou. Vtom sa s námahou dvihneš, vytrhneš si ruku zo synovej a čosi zmätene očami hľadáš. Tvoje oči spočinú na mne, natiahneš ruku a dožaduješ sa mojej blízkosti. Keď ti ju vložím do dlane, vtedy spokojne usneš... Rodina to chápe, i ja tomu rozumiem... ale ak toto nie je prejav dôvery a lásky, tak potom niet zmyslov, len zaslepenosť. Už ma nepozná, no cíti, tú známu energiu, môj úsmev a vlastný pocit, že táto osôbka s hroznou nemčinou je mi srdcu veľmi blízka.

Rodina sa zomkla a som jej súčasťou. Prejavú mi úctu a vďaku . Som nesmierne šťastná, že som mohla pracovať v takej dobrej rodine, pri zlatej babke a v krásnom prostredí, kde to voňalo človečinou.

Verte mi, tí, čo máte zlé skúsenosti, nie všetci sú takí. Existujú i dobré rodiny, ktoré si opatrovateľov vážia a klienti, ktorí sa stanú vašimi priateľmi, takmer adoptívnymi starými rodičmi.

Nerozmýšľam nad tým, čo bude ďalej. Momentálne kašlem ja na politiku ,peniaze, prízemné ošiale, spojené s Vianocami, večné rivality medzi súťažiacimi -v duchu - Kto ďalej dočúra ! Budem zaslúžene po ťažkom roku oddychovať. Ostáva mi ešte pár dní na rozlúčku s babkou , úplne cudzou ženou, Rakúšankou, ktorá bola súčasťou tých nádherných okamihov môjho sebapoznávania.

Patetické ? Gýčové ? Vravte si všetci ,čo chcete...Tieto slová patria všetkým opatrovateľom, no nie len im, všetkým ľuďom, ktorí voňajú človečinou. Mám zvláštne pocity. No nakoniec Vám v srdci ostane iba to dobré. A tak to má byť. Mnoho mi to dalo a mnoho vzalo. To medzitým nájdete v mojej knihe, ( knihanaj.sk - Spoveď opatrovateľky). Áno je to možno reklama, ale ja sama listujem v tých príbehoch a poznávam vlastnú podstatu a smer.

Takže tu po šiestich rokoch končím. Uvidím, kam ma to povedie v Novom roku. Dal by Boh, aby som mala takú dobrú rodinu a klienta a ak nie, nech ma to zavedie kam má..Boh má svoje úmysly.

Oma moja zlatá, babuľa rakúska, nerozumeli sme si často jazykmi, ale srdcom od počiatku. Všade na svete sú dobrí i zlí ľudia... Je jedno akého vierovyznania, príslušnosti, kmeňa, či pohlavia... My dve sme toho boli príkladom...stačí poznať pár slov - kompromis, úctu, pokoru a najmä ľudskosť. Ďakujem ti za všetko... Boh s tebou. A ja sa onedlho poberiem ,, o dúm dál ". Opatrovateľmi ste všetci... my profesionálne a vy srdcom. Koľko dáš, toľko sa ti vráti...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?