Karlova stovka

Autor: Angelika Horňáková | 4.9.2015 o 19:00 | Karma článku: 9,65 | Prečítané:  970x

Čože je to päťdesiatka ? Nuž mladosť, v porovnaní s takou stovkou ! To je už korytnačí vek a šanca dokončiť niečo, čo príliš dlho viselo v živote. A požehnanie, keď sa ešte dá...

Karl bol Jankiným klientom. Sedem rokov. Len Boh, ona a Karl vedeli, že to nemali jednoduché. Pomaly, ako po strmých schodoch kráčali k jeho stovke.

Karl bol ako kakao bez cukru, vždy mu niečo chýbalo. Nikdy nebol spokojný a dokázal hundrať i na dokonalosť. Hnevalo ho , že prežil svoju ženu, syna a dokonca i frajerku. Bál sa smrti. Jankin príchod ako opatrovateľky považoval za svoju šancu na ,,vzkriesenie". Pasoval ju za,, bodyguarda", ktorý si so smrťou poradí. Zvykli si na seba, ako kachličky v kúpeľni. Jedna viac oškretá ako druhá. 

Vystriedalo sa pri ňom mnoho žien, dokonca i národností. Janka mala kolegyne zo Slovenska, Česka, dve Maďarky, Rumunku a chlapa z Detvy. Chýbala im však stabilita a nadhľad.

Karl dokázal znechutiť. Janka sa sústredila na pravidelnú plácu a svoje nerozcuchané nervy. Boli dni, keď mala chuť ho niečím ovaliť, keď pochybovala o svojej sebakontrole.Neďaleko bol kostol. Ak ju premohli vražedné myšlienky, zašla tam ( akože vyniesť smeti) a prosila Boha o silu neutopiť ho, nezadusiť a iné proti likvidačné opatrenia. Absolvovala tak vždy krátky kurz sebaovládania. Po čase sa jej pochybnosti vytratili a degradovala ho zo starca na klienta. A bolo to ! Zmenil sa uhol pohľadu i Karl. Aspoň pre ňu.

Nik k nim nechodieval. Každý, kto prišiel pochytil na neho náhlu alergiu. A pri tom to bola škoda. Navonok vyzeral milo a ,, rozprávkovo dedkovsky" . Na pohladenie. No jeho pohľad a uštipačný jazyk znechutili každú snahu.

Často odchádzala bez návratu a vracala sa naposledy. Zvyk je sviňa. Možno pohodlnosť. No keď ochorela a mesiac maródila, začal jej ten ,, sekáč" chýbať. Protiklady sú fajn. Držia formu, kondíciu, výdrž.

Po návrate Karla nespoznávala. Upustil sa a strácal v nechuti. Bol vychudnutý, skleslý a nemý.Teda chvíľu.

- Toto mi už nerob ! - vyliezlo z neho v prvý večer. - Však bez teba som načisto osprostel ! - 

Bolo jej do smiechu. Po takom nečakanom vyznaní. Inak to povedať nevedel. Znovu stabilizovala rozhádzaný režim, rozviazala mu jazyk a chodievala často ,, vynášať smeti." Pochopila, že všetko je ako má byť.

Jeho stovku oslávili v úzkom kruhu. Skôr v krúžku. Upiekla tortu. Potom, čo vypoklonkoval starostu i s kyticou, mlčky posedel s dcérou, zavrel dvere a spokojne si sadol za stôl, sám ako prst. Nedočkavo čakal kým sa Janka posadí.

- Tak... a teraz to oslávime po našom ! - usmial sa a veruže si zaspievali, zatancovali, kým unavený, krívajúci nešiel konečne spať.

- Ďakujem. - stisol jej ešte na posteli ruku .

- Za čo Karl ? - 

- Za to, že si prišla... ja som počítal, či prídeš na tú moju stovku... rozhodol som sa, že ak nie tak umriem ! -

- Nehovorte nezmysly Karl... O smrti rozhoduje Boh... -

- A ty ! Si svätica ! Ty vieš ako na mňa.. na čerta starého... Vlastne ťa mám rád. Len teba. - dodal.

Konce bývajú niekedy nečakane dobré. Asi vedel, že potrebovala počuť slová uznania. Prežili pekný večer a posledný. O mesiac Karl skonal.

Na pohrebe ju zastavil starosta.

- Karl bol čertisko, nech mu je zem ľahká ! Mal šťastie na trpezlivú opatrovateľku... Viem, o mŕtvych len dobre...ale s ním bolo vždy ťažko. Nemal nikoho rád. -

- To nie je pravda ! Napríklad mňa rád mal. Dokonca si na stovku i zatancoval. - usmiala sa Janka.

- Karl ??? No, tak to klobúk dole. Dobrá práca ! - uznanlivo jej triasol rukou.

- Nie práca . Vôľa ! - dodala a odišla. 

Je to tak. Niekto sa si dáva pekne načas, aby sa otvoril. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?