Karlova stovka

Autor: Angelika Horňáková | 4.9.2015 o 19:00 | Karma článku: 9,73 | Prečítané:  962x

Čože je to päťdesiatka ? Nuž mladosť, v porovnaní s takou stovkou ! To je už korytnačí vek a šanca dokončiť niečo, čo príliš dlho viselo v živote. A požehnanie, keď sa ešte dá...

Karl bol Jankiným klientom. Sedem rokov. Len Boh, ona a Karl vedeli, že to nemali jednoduché. Pomaly, ako po strmých schodoch kráčali k jeho stovke.

Karl bol ako kakao bez cukru, vždy mu niečo chýbalo. Nikdy nebol spokojný a dokázal hundrať i na dokonalosť. Hnevalo ho , že prežil svoju ženu, syna a dokonca i frajerku. Bál sa smrti. Jankin príchod ako opatrovateľky považoval za svoju šancu na ,,vzkriesenie". Pasoval ju za,, bodyguarda", ktorý si so smrťou poradí. Zvykli si na seba, ako kachličky v kúpeľni. Jedna viac oškretá ako druhá. 

Vystriedalo sa pri ňom mnoho žien, dokonca i národností. Janka mala kolegyne zo Slovenska, Česka, dve Maďarky, Rumunku a chlapa z Detvy. Chýbala im však stabilita a nadhľad.

Karl dokázal znechutiť. Janka sa sústredila na pravidelnú plácu a svoje nerozcuchané nervy. Boli dni, keď mala chuť ho niečím ovaliť, keď pochybovala o svojej sebakontrole.Neďaleko bol kostol. Ak ju premohli vražedné myšlienky, zašla tam ( akože vyniesť smeti) a prosila Boha o silu neutopiť ho, nezadusiť a iné proti likvidačné opatrenia. Absolvovala tak vždy krátky kurz sebaovládania. Po čase sa jej pochybnosti vytratili a degradovala ho zo starca na klienta. A bolo to ! Zmenil sa uhol pohľadu i Karl. Aspoň pre ňu.

Nik k nim nechodieval. Každý, kto prišiel pochytil na neho náhlu alergiu. A pri tom to bola škoda. Navonok vyzeral milo a ,, rozprávkovo dedkovsky" . Na pohladenie. No jeho pohľad a uštipačný jazyk znechutili každú snahu.

Často odchádzala bez návratu a vracala sa naposledy. Zvyk je sviňa. Možno pohodlnosť. No keď ochorela a mesiac maródila, začal jej ten ,, sekáč" chýbať. Protiklady sú fajn. Držia formu, kondíciu, výdrž.

Po návrate Karla nespoznávala. Upustil sa a strácal v nechuti. Bol vychudnutý, skleslý a nemý.Teda chvíľu.

- Toto mi už nerob ! - vyliezlo z neho v prvý večer. - Však bez teba som načisto osprostel ! - 

Bolo jej do smiechu. Po takom nečakanom vyznaní. Inak to povedať nevedel. Znovu stabilizovala rozhádzaný režim, rozviazala mu jazyk a chodievala často ,, vynášať smeti." Pochopila, že všetko je ako má byť.

Jeho stovku oslávili v úzkom kruhu. Skôr v krúžku. Upiekla tortu. Potom, čo vypoklonkoval starostu i s kyticou, mlčky posedel s dcérou, zavrel dvere a spokojne si sadol za stôl, sám ako prst. Nedočkavo čakal kým sa Janka posadí.

- Tak... a teraz to oslávime po našom ! - usmial sa a veruže si zaspievali, zatancovali, kým unavený, krívajúci nešiel konečne spať.

- Ďakujem. - stisol jej ešte na posteli ruku .

- Za čo Karl ? - 

- Za to, že si prišla... ja som počítal, či prídeš na tú moju stovku... rozhodol som sa, že ak nie tak umriem ! -

- Nehovorte nezmysly Karl... O smrti rozhoduje Boh... -

- A ty ! Si svätica ! Ty vieš ako na mňa.. na čerta starého... Vlastne ťa mám rád. Len teba. - dodal.

Konce bývajú niekedy nečakane dobré. Asi vedel, že potrebovala počuť slová uznania. Prežili pekný večer a posledný. O mesiac Karl skonal.

Na pohrebe ju zastavil starosta.

- Karl bol čertisko, nech mu je zem ľahká ! Mal šťastie na trpezlivú opatrovateľku... Viem, o mŕtvych len dobre...ale s ním bolo vždy ťažko. Nemal nikoho rád. -

- To nie je pravda ! Napríklad mňa rád mal. Dokonca si na stovku i zatancoval. - usmiala sa Janka.

- Karl ??? No, tak to klobúk dole. Dobrá práca ! - uznanlivo jej triasol rukou.

- Nie práca . Vôľa ! - dodala a odišla. 

Je to tak. Niekto sa si dáva pekne načas, aby sa otvoril. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?