Slnce, seno a opatrovateľka.

Autor: Angelika Horňáková | 13.7.2015 o 10:46 | (upravené 13.7.2015 o 10:53) Karma článku: 9,78 | Prečítané:  1803x

Zlo sa nevypláca. Keď niekomu kríva charakter, hrozí , že ostane postihnutý na duši.Biznis nemá srdce v obľube, to je mi jasné. Zbytočne oslabuje.

Mala som ,,krimi naťahovačky " s agentúrou.  Poniektorí sa narodili s obrovským apetítom po peniazoch. Nezmení ich často ani zúfalstvo rodičov, babkin krémeš, či krajec lásky. Kôrnatejú a hrešia. Pracháč pracháča neoblbne. Poznajú svoje faloše a triky. Ani sviňa sviňu... No a predsa sú výnimky, len ich treba nakopnúť. Doslovne !

 

Takmer som doma zhrdzavela. Bez roboty a motivácie. Potom som si urobila výcvik opatrovateľky a hľadala prácu bez agentúry. Nula a menej bodov ! Som hrubokožec a tak som zakopla o riziko. Volila som agentúru, čo najbližšie k domovu. Ak niečo, môžem im rozkopať dvere, či sa tam rovno vykadiť. Samozrejme, že žartujem.

Začiatočníčky to majú ťažké. Húfne sa dopúšťajú omylov. Z neznalosti a nutnosti. V agentúre sa tvárili, akoby som dedila po nich lukratívne pozemky. Chodila som tam žobrajúc ako na klavír. Po dvoch mesiacoch mi zavolali :

- No..otvárajte šampanské ! Máme pre vás robotu ! -

Samozrejme som sa tešila, no šampanské otváram pri iných príležitostiach. Idem si to predsa poctivo odrobiť. Ale bála som sa, to hej. Akoby ma čosi hrdúsilo...

Práca mala trojtýždňový turnus a prídavok šialenstva. Robila som za humnami, na samote, za všetkými samotami. Bola to pakáreň ! Zanedbané hospodárstvo, ktoré hrýzli blchy a potkany. Ale, budiš !

Mala som sa starať o ženu, ktorá tu na tomto svete ostala z jediného dôvodu. Ziapať, urážať a mlátiť okolo seba. No nie z dôvodu choroby. Zrejme jej z tej roboty trošku preskočilo a všetkým navôkol považovala za dobytok.

- Čo by ste chceli ? Na prvý krát ? - počula som z telefónu huhňavý hlas mojej agentky.

- No áno.. ale neprišla som do Rakúska dojiť kravy, starať sa o sliepky, kozy a Bima -prasa, ktoré púšťali do kuchyne a malo väčšie kompetencie ako ja. Vstávam o štvrtej a spávať chodím o po polnoci. Hostiteľom môjho času však nebola klientka, ktorú som rezervovaným spôsobom zvládala, ale tvrdá drina okolo statku. Jediná medzi osadenstvom, ktoré tvorili  dvaja synovia, manželka jedného z nich a dve deti v pubertálnom veku. Táto rodina obývala lepšiu časť domu.-

Za tri týždne som sa namakala viac, ako za celý život. Štyridsať eur na deň. To bola moja odmena. Ku koncu ma prepadla zlatá horúčka. No nie tá dobrodružná, ale žilová. Ešte i môj zadok mal dosť a dával to jasne najavo. Moje lýtka pribrali za pár dní, no nie tukom, lež opuchmi.

Intelektuálny fond, ktorým disponujem ma však nenechal v štichu. Pracovala som ako účtovníčka dlhé roky, takže som rozumela hókusom- pókusom všetkých zmlúv.

Odkrojila som posledný víkend a vyložila si unavené nohy v teplej stodole. Mery, stará krava bola jedinou spriaznenou dušou v tomto blázinci. Tiež mala svoje muchy, no tie hravo plašila chvostom. Filtrovala som možnosti. S agentúrou a rodinou som to už prebrala a k ničomu som sa nedostala. Trvala som na podmienkach a náplni mojej práce. Bod po bode, podľa opatrovateľskej zmluvy. Jediný, ktorý som si mohla škrtnúť bol ten, ktorý sa týkal varenia a upratovania. Aj hygiena, teda, keď mala klientka chuť. Dovolila mi dotknúť sa jej veľacteného zadku, fňukala však pri tom, akoby ju rezali. Bola dosť zanedbaná, no ešte pohybovo čiperná.

Mala som podozrenie, že potrebovali lacnú slúžku a nie opatrovateľku. Veď tá stará pani mala viac guráže a sily ako ja. Svoje meno som preklínala. Rozhodla som sa. Á dosť !

Volala som agentúre. Samozrejme ma tá nalpa začala famóznym, vopred pripraveným monológom presviedčať o tom, že som začiatočníčka a časom sa to ustáli. Zastavila som ju uprostred tých nezmyslov a tento krát  pozvala na svoj slovný parket.

Spustila som nedostatky zo zmluvy, bod za bodom, práva i chybné, zavádzajúce odseky. Prešla som  do ofenzívy a zakončila to vyhrážkou.

- Dávam vám výpoveď bez nároku na odmenu za sprostredkovanie ! Dostanete veľké ,,kulové" ! A ak chcete, nech sa páči, súďte sa ! Mám fotky, videá a dôkazy toho bordelu a nedôstojnej práce ! Každý priemerný právnik vás zmetie zo svojho štýlového stola ! -

Na druhej strane nastalo ticho. Asi listovala v plánoch B,C,D... Potom spustila vopred nacvičené jazykovedy o ničom.

- Viete, čo ? - povedala napokon. - Som momentálne za Viedňou... tak prídem zajtra osobne a pokúsime sa to vyriešiť.-

Ježovka sa teda stiahla. Potešilo ma to.

Práve som hrešila na Bima, chrápajúceho rovno predo dvermi, keď zastavilo auto so slovenskou značkou. Vystúpila ona a jej posila, taký trtko s jednohlasným postojom.

- Tu je krásne - rozplýval sa.

Keď ma zbadala prekvapene cúvla. Práve som niesla sliepkam vedro šrotu. Sprevádzal ma krochkajúci Bimo. Vyfasovala som od nich montérky a gumáky, tie som ako opatrovateľka statku potrebovala viac. Chvíľu zápasila sama so sebou. Realita neklame.Trochu váhavo mi podala ruku.

- A kde je vaša klientka ? - pýtala sa.

- Spí..pred telkou..najedla sa a tým moja robota okolo nej skončila. Choďte a presvedčte sa sami ! -

Pozbierala všetky svoje diplomatické schopnosti a spolu so svojim kumpánom zmizla v dome. O pár minút tam dobehol aj syn so ženou. Pozorovala som ich od hnojiska a Bimo mi olizoval čižmy.

Prešiel dlhý čas, kým sa niečo dialo. Moja agentka konečne vyšla z domu, oprašujúc si svoje luxusné, biele džíny. Dostala som divý nápad. Postavila som sa, aby ma bolo vidieť a pokynula jej nech príde ku mne.

Bolo to zábavné, sledovať tú kozu, ako musela opustiť kúsok perfektne udržiavanej zóny trávnika a skalky i vstúpiť na hospodársky dvor. Zabárala sa opätkami, no držala fakt statočne. Chlap bol o niečo zbabelejší. Ostal sedieť pred domom.

Konečne sa ku mne dotrepala a previnilo spustila :

- Čo povedať ? Bohužiaľ, ste mali pravdu. Klienta sme oťukali...no..ehm..zrejme nedostatočne. Prepáčte. Niekde sa stala chyba. -

- Chyba ??? - neveriacky som na ňu pozrela. - Mám za sebou 17 dní ťažkej makačky a vy tomu vravíte chyba ?? -

- Ja viem, že ste nahnevaná...a možno právom..ale, verte mi.. toto je naša prvá, zlá skúsenosť.. vyvodíme z toho dôsledky.Jednoznačne ! -

Moje hemeroidy a boľavá chrbtica nedovolili zareagovať dynamickejšie.

- Tu máte dôsledky ! - konečne som vystrelila a  sotila ju.

Chvíľku šokovane balansovala, ako na koncerte rokovej kapely, no zemská príťažlivosť a labilnosť opätkov to istili. Vyvrátila sa dozadu, rovno na kopu čerstvého hnoja. Silné čvachnutie vyplašilo aj Bima a vydesene, krochkajúc zdupkal.

- Druhý krát si preverte, kam posielate ľudí ! - šplechla som jej do ohúrenej tváre a začala sa smiať. To bol pohľad pre bohov! Odfotila som si ju.Fotka za milión !

- Ty šalená krava ! - začala mi nadávať, tak po našom, a keby nie jej sebakontroly, určite by sa rozplakala.

- Ja som bola v sračkách dva týždne ! Tak nerev ! Zaslúžila si si to ! - vrátila som jej ,, familiárnu poklonu".

- Ja ťa zničím! Zažalujem ! Toto tak nenechám !- kričala, pokúšajúc sa vyliezť z tej klzkej kopy.

- To môžeš ! Už sa teším na to, ako budeš topovať na youtube ! - a šibrikovala som mobilom pred jej nalomenou pýchou.

- Tak poď. - a zadúšajúc sa smiechom som jej ponúkla pomoc a vytiahla z tej stoky. Prijala ju.

- Ty si ,,piča" ! - vyšlo odrazu z jej konzervatívnej papuli a rozosmiala sa tak, že stratila balans, no tento krát ma stiahla so sebou.

Rehotali sme sa do cvrknutia na tej smradľavej kope, dištancované od nejakých blbých hraníc. Boli sme dve bláznivé baby, ktoré si padli najprv do hovien a napokon i do očí.

Nikdy som nevidela chlapa tváriť sa zdesenejšie, ako toho jej kolegu, keď nás zbadal.

Tak kvalitne napácované hnojom sme si chvíľu posedeli pod košatou lipou a smiali do nepríčetnosti. Kto by to bol povedal ? Očista trvala dlho. No už nezmyla jej pravú tvár. A stačilo si iba ,,dať po papuli", alebo vyskúšať na vlastnej koži. Padnúť...

 Jarka je dodnes mojou kamarátkou. Stále opatrujem, našla mi výbornú prácu, som tu už piaty rok. Ona má agentúru, no už nepracuje s opatrovateľkami. Chytila sa reklám a je v tom dobrá. Tam nekupčí s ľuďmi, ale so sloganmi. Nehrozí jej pád do stoky. Tam je sama sebou... Napokon sa z nej vykľula fajn baba.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?