Striedačka....alebo rivalita po slovensky.

Autor: Angelika Horňáková | 27.5.2015 o 12:53 | Karma článku: 14,23 | Prečítané:  4740x

Pre kvalitnú prácu opatrovateľky je nevyhnutnosť dôležitých faktorov. Výška mzdy, klient, agentúra, rodina. Ani vo sne ju nenapadlo, že taká banalita, ktorej venovala najmenšiu pozornosť sa stane jej Achilovou pätou. Striedačka.

Medzi opatrovateľmi sa klebety šíria rýchlo ako na domácej pôde. Môžete mať skvelú robotu, plat, podmienky, ak máte kolegyňu, ktorá má obrovské komplexy, či inú úchylku, tak, s pánom Bohom ! Požehnané medzi nami.

Eva pracovala dlhé roky ako ošetrovateľka v detskom domove. Podľa iných, teda nie z vlastného klamlivého úsudku, bola veľmi komunikatívna s spoločenská. V každom kolektíve sa cítila dobre.

Všetci máme svoje chyby a hlavu. Niekto príliš tvrdú, iný vymletú, či inak osudom poznačenú. Čo už ?

Dokonca ju mrzelo , pri prvom nástupe do práce v Rakúsku, že ostane sama. Veď i káva, či cigaretka chutí lepšie vo dvojici. Dokonca i nadávky na šéfov, čím nás je viac, tým väčší hromozvod voči bleskom,,pánov zhora". Vieme, o čom hovorím.Každý správny šéf je chuj. S prepáčením !

Evka sa čudovala v aute niektorým jednostranným nadávkam na striedačky. Taká blbosť ! Veď sa vidíme sotva pár minút. Okrem toho, ona nemala problém s nikým, ani s čertom.

Pokiaľ sa nebude volať Zuzana.. Ako jej , už bývalá striedačka a nočná mora. Kvôli nej si našla novú prácu a s úľavou musí vyklopať. Klop, klop, klop ! Konečne má normálnu kolegyňu.

Dom sa stavia od základov. Takže pekne po poriadku.

Prvé uvítanie jej kolegyne bolo fakt super. Zuza by mohla konkurovať holywoodskym herečkám. Za to divadlo by rozhodne získala aj Oskara. Aj bez chrbtovej kosti sa stále pohybuje na nohách. Drží ju pýcha.

Všetko Eve poukazovala, napísala inštrukcie a dokonca jej venovala i judášsky bozk na líce. Opatrovali Wernera, bývalého zubára, ktorý trpel Alzheimerom a demenciou. No jeho stav bol stabilizovaný a liečba správne nastavená. Najhoršie bolo to dvíhanie starého pána. Bol nesmierne ťažký, takže si musela nájsť vlastný spôsob manipulácie. To chvíľu trvalo.

Horšie to bolo s dedovou manželkou Juttou. Stíhačka, akej páru nebolo. Doslova stála pri všetkých úkonoch Evke za chrbtom a sledovala ju ako sova na breze.

No ju len tak nič nerozhádzalo. Takže prvé dva týždne ubehli v celkovej pohode. Strašne sa tešila domov.

Zuza Judášska jej venovala len pár minút, prevzala si peniaze za sprostredkovanie a zívala nad každým Eviným slovom, akoby mala príhovor v parlamente. Jediné na čo sa zmohla bolo pár nadávok na dopravu, šoféra, posádku... Doteraz cestovala vlastným autom, no keďže ho mala v servise, musela, chudera, podstúpiť takú ,,potupu " a vyskúšať si polohu párku v rohlíku.

- Tá Zuzana je vaša striedačka ?- pýtala sa  Evy spolusediaca v aute, sotva sa pohli.

- Hej..prečo ? -

Zachytila ako si niečo medzi sebou mrmlali so ženou, sediacou vedľa vodiča.

- No...len tak. A rozumiete si ? -

- Nepoznáme sa. Bol to môj prvý turnus. Takže nemôžem posúdiť, ale myslím, že je v pohode..Som jej vďačná, dohodila mi túto prácu. -

- No mňa do toho nič nie je, ale ona asi v pohode nie je  . -

- Jaj, Blana ! Neznam  čo teľo kolo teho chodziš !- obráti sa žena vpredu. - Co jej do rici nepovieš priamo, že calu drahu na ňu kydala ?  Ani spac sme neznali ! To je taká piča, že až ! Davajce sebe na ňu pozor ! Moja kolegyňa ju pozna. Už dlho nechodzi s našima autami, lebo še haňbi. Znace jak še dostala na to miesto ? Zobrala zaskok a vykopla odtiaľ totu ženu ! Chuderka bola v nemocnici a tota harpia sa votrela na jej miesto ! -

- No ja neviem, čo mohla kydať. Veď ma nepozná. A o klebety sa nezaujímam .-

- Tak napríklad... Že ste viackrát vstávali o ôsmej, že periete každý deň, fajčíte jednu za druhou, vraj neviete variť, veľa sedíte pred počítačom... neviete dobre po nemecky , ste drzá... -

Eva otvorila prekvapením ústa a začala sa v prítmí auta obzerať, či to nie je skrytá kamera, alebo iná reality show. Začalo jej dvíhať tlak i žlč.

Akým právom ju takto sleduje? A prečo ?  Čo to má znamenať ?

- A ako to vie ? To čo sú za somariny ? -

- Ona volá starej. To ste nevedeli ? Normálne sa vypytuje a vymýšľa si o vás somariny. Berie od každej tristo eur za sprostredkovanie a potom sa jej zbaví. Tak si zarába ! -

Viac  už počuť nepotrebovala. Zapla si mp3 a snažila dobiť energiu. Z nuly aspoň na jednotku. Prácu si predsa odviedla výborne. Nemá sa za čo hanbiť.

Prvé ráno doma bolo pre ňu čarovné. Vychutnávala si vlastnú vôňu a obyčaj, ktorá jej chýbala. Sotva si zaliala kávu, zvonil mobil. Myslela si, že volal muž.

Neznáme číslo. Dvihla.

- Ahoj, tu Zuza. Ty počúvaj, to čo si tu vyvádzala ??? -

Je ťažké poskladať ešte rozbité myšlienky.

- Ahoj. Čo sa stalo ? - snažila sa Eva  s absolútnym pokojom, zatiaľ, čo Judáška zvyšovala decibely.

- Ako, nehnevaj sa... ale nič nie je na svojom mieste ! Dostala si moje inštrukcie, mala si sa nimi riadiť ! Nezabúdaj, kto ti to miesto vybavil ! Deda nemôžem dostať z postele ! Má svoj režim ! A ty si ho nechala vyspávať do desiatej ? Má vstať o siedmej. Či sa mu to páči, alebo nie ! Mala si poumývať okná v kuchyni...svoje veci si láskavo vyper doma.. nie s ich práškom. Ten zmrazený chlieb bol babkin. A všimla som si, že si používala moje koreniny. Ja neviem... ale sklamala som sa. Nechápem, na čo si aj toľko varila ? Kto to bude jesť ? -

Blá, blá ,blá. Pičoviny na druhú. Znásobené kraviny dementnej podstaty.

Nič však nedokázalo prerušiť jej monológ. Zmes - piate cez deviate sa sypala z mobilu.

Škodoradostne ju nechala.Veď to ide z jej kreditu. Asi má problém sama so sebou.

- Zuza..o čo ti ide ? Ja nie som tvoja slúžka, či handra. Zaplatila som ti, ako sme sa dohodli. Svoju robotu som urobila najlepšie ako viem. Som doma a neprajem si, aby si ma tu obťažovala. Čo sa ti vlastne nepáči ? -

Volala jej ešte dvakrát. Bohužiaľ sa nedovolala. Evka jej nedvíhala, no tlak určite.

Hádať sa o blbosti nebola jej parketou. Peklo však len začalo.

Keď prišla, Zuzin pohľad jej vyškriabal oči. Bola chladná a odmeraná. Jediné na čo sa zmohla bol dlhý zoznam požiadaviek, obohatený o výkričníky. Zahodila ho.

Dedko sa potešil , keď Evu uvidel. Ani sa jej nechcelo veriť. Za to babka, prebrala po Zuze štafetu mizérie a neustále jej bola v pätách. Pochopila, že tie dve sú spolčené.

Vrcholom bolo, keď si šla pýtať od babky peniaze na nákup.

- Nákupy zabezpečuje Zuzana, keď tu budeš ty, tak suseda.. - odbila ju babka.

Zázračne sa zatvorila komora a kľúč vyparil...

Raz keď prišla z Freizeitu, našla babku v j izbe, ako sa jej prehrabávala v kufri. Vybuchla.

Začala vravieť hlúposti, že zavolá políciu, úrady. Tak babku na chvíľu spacifikovala. Tá začala plakať a ospravedlňovať sa. Vraj jej Zuzana povedala, že má kontrolovať, lebo všetky nové zvyknú kradnúť !

Eva si vždy myslela, že ju nič neprekvapí, ale toto ju vytočilo, šokovalo. Vedela, že jej protivníkom je chorá žena, ktorá to nemá v gebuli na poriadku. Najprv sa musela degradovať úsudkom na jej úroveň, aby sa vedela brániť.

V susedstve pracovala Evina spriaznená duša.Tiež opatrovateľka, ale z Maďarska. Ildikó.

Keďže Evina nebohá babka ju krvopotne učila maďarsky, pribudol k jej poznatkom i duševnému dobru maďarský jazyk - písmom i slovom.

Vidíte ? Nevedela, že sa jej to raz zíde. Chodievali spolu na freizeit a veľa rozprávali. Zdôverila sa teda Ildikó. Maďarský temperament sa nezaprie, prečítate si ho okamžite v zbĺknutej tvári. Bola zhrozená, najmä nad nesolidaritou medzi nami, slovenskými dievčatami.

- My držíme spolu.-vravela - Dokonca aj Rumunky si navzájom pomáhajú. To len vy, zo Slovenska máte také maniere. Samozrejme sa aj medzi nami nájde nejaký ten čierny bocian, čo nosí starosti a hádky. Ale u vás... to som už zažila neraz. Keď nie agentúra, tak kolegyňa ! -

Mala pravdu. Vypočula si objektívnu kázeň na margo slovenskej neznášanlivosti. Aj by sa bránila, no viac pravdy, ako lži boli v jej slovách. Nedržíme spolu !

- Mám nápad ! - zvolala Ildikó a už sypala stratégiu protiútoku. - Treba ju potrestať ! Zastaviť to ! Pomôžem ti ! -

 Bojovný plán temperamentnej  Ildikó bol jedinečný. Pritom totálne banálny.

Na druhý deň  teda Eva očakávala úradnú návštevu.Vedeli , že musia babku dostať na ich stranu, prinútiť ju rezignovať a prejsť na druhý front. Vyjsť s pravdou von. Babka bola ešte čiperná, to hej, ale aj ľahko ovládateľná a Zuza ju úplne zmagorila.

Ktosi zazvonil a Jutta jej len pokynula nech ďalej krája cibuľu, s dodatkom - Menšie kocky ! -

 Vo dverách stála žena v úhľadnom kostýme a predstavila sa ako nejaká  pracovníčka z WKO a zástupkyňa organizácie pre dodržiavanie práv opatrovateľov. Tú funkciu  vymýšľali veľmi dlho a hoci vie Ildikó nemecky lepšie ako Evka, tiež sa zapotila. Babka jej to zhltla. Pozvala ju ďalej .Viditeľne znervóznela.

Eva bola ešte nervóznejšia. Nikdy neklamala, nemala to v genetickom základe.  Ale teraz sa musí vzoprieť zlu !

Ildikó alias agentka si sadla za stôl a babka, celá nesvoja ju začala núkať kávou i inými pochutinami. Radšej sa Eva do jej tváre nepozerala, lebo by akiste vyprskla smiechom. 

Ildikó ju požiadala, aby si k nim prisadla a začala Eve klásť otázky. Bola lepšia ako hociktoré úradníčky v skutočnosti. Evu hneď napadlo, že by bolo skvelé mať  k dispozícii inštitút, ktorá by opatrovateľky bránil.Ildikó vytiahla i nejaké paragrafy a zmätené zákony. Jutta statočne odolávala, no pri finančnom postihu a vysokej pokuty rezignovala. Zľakla sa i vyhrážok kontaktovania jej dcéry, žijúcej v Berlíne.

Jutta bola od dedka o dvanásť rokov mladšia. Navyše v celkom dobrej kondícii, i napriek vysokej cukrovke. Takže nebola sama nemohúcou pacientkou, vedela, čo robí. Teda za čo to robí.

A práskla Zuzu s prídavkom plaču. Tie informácie im dvihli žalúdok poriadnym hnusom. Bola  už v poradí štvrtá opatrovateľka u nich. Za rok !  Ženy vyhľadávala Zuza kdesi na  internete. Vyberala si nováčikov, neznalých praxe a zákonov. Od každej zinkasovala tristo eur za sprostredkovanie roboty a do pár mesiacov, ba i skôr ju z miesta vyštvala. Babka jej pri tom asistovala. Zuza jej dávala sto eur, aby ju presvedčila. Musela babku klamať, lebo i napriek jej chamtivosti mala Jutta ešte štipku svedomia. Nahovárala jej, že sú to ženy, ktoré mali nejaký problém. Jedna s alkoholom, druhá vraj sedela vo väzení, tretia kradne... Babka jej naletela a okrem toho sa jej páčil zárobok.  Mala mnoho známostí, dohadzovala Zuze aj iné kšefty. Veď starých ľudí je v Rakúsku neúrekom a mnohé rodiny uvítali možnosť neplatiť poplatky ešte aj agentúram. Tie dve boli jednoducho kšeftárky s opatrovateľkami. Len so základnou matematikou  s Ildikó zrátali, že Zuza s Juttou mali sedem rodín, do ktorých zháňali nové ovce. Ostatok tušil len Lucifer a Zuza. Babke sa prezentovala ako zo slovenskej agentúry, pričom žiadnu nemala, len jednoducho obchodovala s miestami, ťahajúc prachy od začiatočníčok, ktoré boli bezmocné a vďačné za príležitosť. Taká malá mafia. Hnus.

Bodkou za týmto svinstvom bolo babkine priznanie, že už aj na Evino miesto nastúpi o týždeň nová, zo Slovenska. Príde už so Zuzou.

-Ja som to nechcela. lebo na teba nič nenašla. Však aj dedo ťa má rád. A urobila som to prvý krát, naozaj ! Ty si predsa šikovná, nájdeš si iné miesto.- tárala Jutta a začala plakať

- Nerozumiem...čo ste urobili ? Teda, ako ste ma chceli odtiaľto dostať ? Ja mám s vami predsa zmluvu, som riadne prihlásená, mám otvorenú živnosť..tak na základe čoho ?-

A potom jej blyslo. Juttu predtým pristihla v jej kufri. Otočila sa na opätku, rýchlo ako hnačka a začala sa priam hystericky hrabať medzi svojimi vecami v kufri.

Div ju neporazilo ! Svine jedny ! Medzi nohavičkami našla babkin zlatý, ametystový náhrdelník.

Už nevládala. Šmarila ho babke rovno do tváre. Plakala ešte viac a prosila šokovanú Ildikó o milosť. Nesrala ju ona, stará naivná žena, ale Zuzana. Krajanka. Kolegyňa. Kurva jedna !

- Veď som mohla skončiť aj na polícii ! To čo ste za človeka ? Je mi z vás zle ! Ľutujem dedka.. -

 Ešte aj Ildikó triaslo hnevom. No držala sa. Príliš mnoho emócií je nutné kontrolovať. Snažila sa  obe upokojiť.

Eva si ešte v ten večer zbalila kufor a odišla.To jej úplne stačilo. Ale nenechala to len tak. Ohlásila to na rakúskej polícii. Síce ju čakali naťahovačky a zúfalé Zuzine telefonáty. Prosila. Vyhrážala sa. Eva vedela, že ak sa s ňou stretne osobne, nakope ju.

Dnes robí cez jednu solídnu rakúsku agentúru, ktorú jej doporučila Ildikó. Je s ňou stále v kontakte a práve ona jej povedala o Zuziných problémoch. Čakaj ju súd... nakoniec ju vraj vyhostili, má zákaz pracovať v Rakúsku a čakajú ju obvinenia i na Slovensku.  Tie sa začali sypať ako z deravého vrecka. Teraz musí platiť. Kto chce kam, pomôžme mu tam. 

Bohužiaľ je toto asi jediný príbeh s dobrým koncom...lebo toto otrokárčenie s opatrovateľkami stále pokračuje. 

Eva je momentálne za vodou. Už pár rokov. Stále robí opatrovateľku a má dobré kolegyne. Poučila sa. A Zuzana ? Ktohovie... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?