Spoveď opatrovateľky.... Utieranie zadkov ?

Autor: Angelika Horňáková | 17.3.2015 o 11:49 | Karma článku: 11,23 | Prečítané:  50621x

Pred pár mesiacmi som sa zhovárala s mladou ženou, ktorá pracovala ako opatrovateľka v Rakúsku. Dnes pôsobí ako zdravotná sestra na stomatológii, na Slovensku. Pýtala sa ma na mnohé veci o mojej práci a prekvapila ma tvrdením, že nikdy viac by sa k práci opatrovateľky nevrátila. Dôvod ? Vraj, keď sa rozhodla okúsiť tento opatrovateľský chlebík, jej agentúra tvrdila, že je to práca, ktorú zvládne KAŽDÝ... tobôž, ak je zdravotnou sestrou. Za dobrý zárobok - ľahká práca. Omyl !

Neviem, kto šíri tieto fámy a už neraz som bola svedkom,, oblbovania žien" vidinou ľahkého zárobku. Práca opatrovateľky je veľmi náročná, nie len po fyzickej stránke, ale hlavne po tej psychickej. Táto sestrička teda vycestovala, nadopovaná informáciami ,, z prvej ruky". Vydržala necelý rok a vystriedala tri rodiny. Dezinformácie, ktoré sa často šíria a zavádzajú hlavne ,,nováčikov" ma vie teda poriadne ,,nasrať". Je lepšie rátať s tým, že to vôbec nie je práca na ,,ľavú zadnú", že si vyžaduje celého človeka a nie niekoho, kto už bojuje nie len s finančnými problémami, ale i traumami, či vážnymi psychickými problémami.Na jednej strane sa môže stať zázrak a dostane sa do skvelej rodiny,k dobrému pacientovi, kde si hádam dokáže,, vylízať svoje rany". V opačnom prípade nastane katastrofa a riadna facka v podobe sklamania, nervového zrútenia... Lebo tu nejde o opatrovateľa, ide tu o PACIENTA. Ten si vyžaduje 100% účasť vašich schopností. Preto tvrdenia, a to často zo strán zainteresovaných, že je to ľahká práca sú lži a iba bohapusté verbovania ,, lacných pracovných síl na západ".

Každá opatrovateľka, ktorá vydržala v tejto práci dlhé roky si zaslúži úctu a obdiv a hlavne veľký rešpekt, lebo v náročnosti práce je táto skoro neporovnateľná so žiadnou v oblasti sociálnych služieb. Nie je obrazom prízemného výroku ,, utierania zadkov"... Práca opatrovateľky si vyžaduje oveľa viac ,,rozhľadenosti" ako iné odbory.

Ste upratovačka,kuchárka, psychologička, masérka, kozmetička, zdravotná sestra, učiteľka, žiačka...striedate denné i nočné služby, ste spoločníčka, priateľka, matka, manželka, cestovateľka... Neustále sa vzdelávate, učíte jazyky, za pochodu a sama. Nestojíte za pásom a nemáte úkolovú prácu, ba ani hodinovú. Máme nepretržitú,, prevádzku" s vysokou záťažou.. Sme manažérky , plánujeme, organizujeme, kontrolujeme, rozhodujeme a to vo veľmi ťažkej situácii i pozícii, s veľkou zodpovednosťou a nútenou profesionalitou. Celý zoznam činností, ktorý podčiarkne navyše post živnostníka- to sú ďalšie záväzky, ktoré nás nútia aj k účtovnej a ekonomickej činnosti... Naozaj to ho nie je málo. Opatrovateľka má v náplni práce toľko činností, koľkými disponuje veľmi málo pracujúcich ľudí. Nie je vôbec docenená a mrzí ma,že na Slovensku sa jej venuje veľmi málo priestoru a adekvátnej pozornosti. Takže, pre zlé jazyky : My nie sme LEN opatrovateľky, ženy, ktoré chodia ,,utierať zadky". Sme AŽ opatrovateľky a naša práca by pokojne mohla konkurovať iným, v triede rizikových pracovísk. Málo sa o nás, na domácej pôde píše, diskutuje, ale šíriť fámy o tejto práci ako ,, o práci pre každého" je veľmi úbohé a neprofesionálne...o tom by mohlo rozprávať mnoho psychiatrických ambulancií, kde liečia diagnózy ,,vyhorenia".

Agentúry by mali pravdivo informovať svoje klientky, o práci, jej náplni, ale hlavne podporovať a chrániť tieto ženy a nie zavádzať a profitovať za každú cenu. Je to pekná práca, na vysokej sociálnej úrovni a zaslúži si pozornosť. Nie je však vhodná pre každého, lebo môže viac ublížiť, ako priniesť osohu.

Nehanbím sa za svoju prácu a výroky znenia ,, utieranie zadkov", či ,,práca slúžky" je výplodom neznalosti a absolútneho nerešpektovania dôstojnej a krásnej práce. Dnešný trh je aký je a nemáme si z čoho vyberať, táto práca je stále veľmi lukratívna, najmä pre oblasti Slovenska s vysokou nezamestnanosťou... Ani stolára sa nepýtajú, prečo si ide radšej privyrobiť do zahraničia, či iných ľudí, pracujúcich v rôznych oblastiach... Ten, kto vidí a počuje predsa dávno vie, prečo tisíce žien pracujú ako opatrovateľky... Ale len opatrovateľka môže objasniť o akú prácu vlastne ide a čo obnáša, čo si vyžaduje a naopak čo prináša.... Opatrujeme totiž ľudí...

Vzdávam hold a úctu všetkým opatrovateľom, ktorí prekonávajú tieto prekážky denno-denne, a ktorí excelentne vykonávajú túto náročnú prácu, čím nás všetkých motivujú a učia. Ďakujem

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?