Úplatok & Trinkgeld

Autor: Angelika Horňáková | 12.2.2015 o 9:25 | (upravené 12.2.2015 o 9:49) Karma článku: 11,93 | Prečítané:  3540x

Otvorím chladničku a vyskočí odtiaľ úplatok...Počnúc chladničkou ho odrazu, médiami prešpecifikovaný vidím všade... Konečne mi niekto objasnil rozdiel medzi darom a úplatkom. Konečne je o čom zas hovoriť, rozoberať, škandalizovať, špekulovať a inak ohýbať ,,spoločenskú nudu". Konečne si môžem aj ja povedať, že som porušila etické a morálne zásady, lebo som vinná. Z čoho ? Ešte neviem, ale však ono mi to niekto určite objasní... Slovensko si opäť oblieklo kostým samozvaného chirurga a ide sa pitvať !

Pracujem v Rakúsku...Táto otrepaná pravda už nikoho nezaujíma. Stále ma, ale zaskočia udalosti na domácej pôde. Inak po mne ani pes neštekne, cítim stále svoju privátnu krivdu, keď na mňa pri sčítaní obyvateľstva jednoducho pozabudli. V tom čase som bola v zahraničí, no dožadovala sa svojho ,,čísla". Osobne som bola na Obecnom úrade, hlásiť sa k počtu hrdých národovcov. My prídeme..Bola odpoveď.. Cítila som sa naivne potrebná. Nik neprišiel. Ani po mojej opakovanej žiadosti... Takže tie skvelé naše štatistiky majú dierky...Ak dôjde k rôznym ,,dôležitým" predvolebným agitáciám som znovu na svete, v centre diania. Odrazu som občan, pracujúci v zahraničí... Zas ma potrebujú, respektíve nie mňa, ale moju ,, fajočku" či ,,krížik" na volebnej listine. Vyjadriť názor. Ak mám možnosť, vždy sa zúčastňujem volieb. Rodová patriotka vo mne ma núti prejaviť sa. Som aspoň na chvíľu dôležitá súčasť predstavenia. Dopredu viem, že to tak nie je. 

Na konci jedného škandálu už netrpezlivo očakávam nový, ktorý spôsobí veľké BOOOM ! Po ,,kričiacom referende", ktoré ma dohonilo i v Rakúsku a nútilo uvažovať ,, o nesmrteľnosti chrústa" ma teraz púta k pozornosti škandál úplatkov. 

Vraví sa, kto nemá problémy, ten si ich prácne vyrobí. Niečo na tom bude. Niekedy mám chuť zatriasť kompetentnými za plecia, aby sa prebrali z čudnej letargie, v ktorej sa tvária - Ja nič, ja muzikant !

Korupcia a úplatkárstvo na Slovensku bolo, je a bude...kým sa niečo nezmení. Krivdila by som, že je iba v zdravotníctve, pretože tento ,, vírus" je dobre živený vo všetkých sférach...

Hoď kameňom, kto si bez viny ! Ktorý pán farár nevzal ,, dar " od svojich ovečiek ? Krstiny, pohreb, svadba, zádušná omša... okrem riadnych poplatkov, apropo, tiež bez dokladu, či faktúrky, ešte do vrecka... A čo školstvo ? Koľkí z vás už dali tučné obáločky pre ,,dobro svojho dieťaťa" ? Koľkí zmaturovali, promovali za ,,vajíčka, kačičku, či dukátiky" ? 

Najmenej bonboniér sa dáva na meniny, narodeniny... Ich úlohou je prezentovať vďaku, taký žmurk oka... Na úradoch, takmer všetkých, by Vám mohli ukázať šuplíky s ,, darmi"...Samozrejme podľa funkcie...čím vyššia a mocnejšia, tým menej sladká a viac, povedzme ,, valutová".

Mám už dosť rokov na to, aby som mohla povedať, ukázať prstom... Niet miesta, kde sa úplatky nedávajú... Za prednostné výkony. Ešte aj nebožtíkovia vedia o tom svoje... hrobové miesta idú tiež na dračku, no nie ? 

Sú to kapitalistické maniere, ktoré sa len pretransformovali ešte z čias totality...

Sú to úplatky, lebo podmieňujú niečo. Samozrejme aj zaväzujú. 

V Rakúsku som sa s tým nestretla. Raz, ešte v mojich začiatkoch, som tak, rýdzo po slovensky, kúpila drahý dezert a šla ku sestre, objednať si termín u lekára. Bola ochotná, dokonca mi dala prednostný termín, nie kvôli pekným očiam, ale mojej diagnóze... To mne, ale nedošlo. Vytiahla som na ňu dezert a ona očervenela ako rak... Keby mohla, tak ma tam prefacká. Nechápala význam môjho ,,daru". Musela som si ho vziať so sebou...Liečila som sa dlho. Na poslednej kontrole mi hovorí babka : Kúp nejaký dezert, ako poďakovanie... Bála som sa, že mi ho lekár otrepe o hlavu a bála som sa, že IBA DEZERT. Prišiel až ku nám domov, pretože som nemohla od mojej klientky.. prezrel ma, oboznámil s výsledkami a potriasol rukou, že je všetko v poriadku..Som zdravá, ako rybička. Balil si ten svoj zázračný kufrík a ja som mu so strachom dávala dezert.  Na moje počudovanie ho vzal. No ďakoval mi tak, akoby som mu dala príspevok na auto. U nich je to tzv, Trinkgeld. 

Za vykonanú prácu - nejaká maličkosť. Ak nám prišli nejaký majstri - elektrikár, murár, sanitári, či iní ... vykonali svoju prácu svedomito, bez reptania, či nadávok na celý svet. Vystavili faktúru a poďakovali. Vtedy pri poslednej návšteve im babka vždy dala nejaký Trinkgeld ... sú to naozaj drobné, ale neverili by ste, ako ich potešili. Prejav vďaky a uznania. Také drobné úplatky do vrecka.... Bez nátlaku a konšpirácii. No hlavne bez očakávania... pretože za mnohými ste museli behať až k autu a oni nechápali. 

Celé to mediálne prehlásenie pána doktora mi príde ako fraška... nechápem dôvod jeho,,spovede" a objasnenie úplatkárstva už dávno objasneného. My sa dokážeme pred svetom prezentovať vždy tým najhorším - našou slabosťou. Pre mňa nič nové, niet inštitúcie, ktorá by nebola zapletená do korupčných škandálov, kde sa nepresýpavajú tisíce, ale milióny a to rovno pred našimi očami. Niečo za niečo. Tak nás to predsa učili. 

Kto má veľa, chce ešte viac a viac... Naozaj platí, že chudobní dá aj to posledné. Pokiaľ sa neodnaučíme PODPLÁCAŤ a DÁVAŤ zadarmo, dovtedy tu bude prekvitať obálková mánia a nikto s tým nič neurobí...Pretože, bohužiaľ aj štátne inštitúcie, vrátane polície, súdnictva, parlamentu sú rovnako ,,poznačené" syndrómom - Zadarmo ani kura nehrabe.

Viem, že po tomto článku, bez hlavy a päty, lebo som nenapísala nič, čo všetci nevedia ma kritici znesú pod ,,nadmorské výšky". Je mi to jedno. Pán doktor, ktorého nebudem menovať, lebo jeho meno sa dnes premieľa častejšie ako ,,meno Pánovo" povedal : Chudobní majú smolu. S tým musím iba súhlasiť. A možno by nebolo toľko chudobných, keby sa nečerpali milióny peňazí na úplne zbytočné veci... Slušný občan, ktorý pracuje 12 a viac hodín denne si potom môže v kľude oddýchnuť a venovať sa rodine... Pretože slušný občan si svoju prácu vykoná svedomito, podľa náležitostí a nikto mu nič nedá navyše... Možno stará pani suseda čokoládku, alebo pečené buchty za opravený vodovodný kohútik.... 

Mať tak vaše starosti...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?