Ďakujem, pán doktor.

Autor: Angelika Horňáková | 15.11.2014 o 9:52 | Karma článku: 11,12 | Prečítané:  2092x

Najkritickejšie články sú azda tie najčítanejšie a najdiskutovanejšie. Je pravdou, že ak kritika tak poriadna, so všetkou ,,pompou". To sa potom vedú diskusie, ktoré sa často zvrtnú úplne iným smerom, no výsledné efekty sa pekne rozdelia medzi zainteresovaných. Niekto si takto posilňuje svoje ego, či chátralé sebavedomie, iný chce šokovať, zaujať, získať popularitu a vysokú ,,karmu", a niekto chce možno iba poukázať, či vyžalovať sa medzi ostatnými spotrebiteľmi. Tým vlastne,ale iba rozdúchava oheň, prikladá a plameň vášne vzbĺkne veľkou silou...Lebo ľudia chcú senzáciu, chcú škodiť a hodiť kameňom ako prví... Napísala som už mnoho kritických článkov, založených, ale na vlastnej skúsenosti. Bohužiaľ. Myslím však pozitívne a snažím sa to dobré a fungujúce zviditeľniť, aj keď je toho málo. Dnes chcem poďakovať za to málo, ale pre mňa veľký objav a skvelý pocit. Ešte stále je Slovensko aj slušné, ešte stále je mnoho vecí, za ktoré sa oplatí sňať klobúk a jednoducho poďakovať.

Som opatrovateľka a to je samo o sebe diagnózou. ( ironická poznámka). Tak, či onak, sme vystavené stresu a ten sa podpíše pod vaše naštrbené zdravie. Nemám dobré skúsenosti  s lekármi na Slovensku, veľmi kriticky sa teraz pozerám na zdravotný personál v Prešove. Ani jediná dobrá skúsenosť. Jednu vec, mnou tisíckrát opakovanú musia nezainteresovaní pochopiť. Sme poistené v Rakúsku, ale máme dvojaké poistenie, čo znamená, sme držiteľkami EÚ zdravotných kariet, čo nám umožňuje ošetrenie v rámci celej EÚ. Pracujem síce v AT, ale využívam väčšinou lekárske služby na SK. Prečo ? Nuž z jednoduchého dôvodu. Moja práca nie je stabilná, nemôžem s istotou povedať, že ju budem mať o pár dní. Hocikedy vám váš klient môže skonať, alebo ostať dlhodobo v nemocnici, v domove dôchodcov...vy potom ostávate doma a čakáte na ďalšiu ponuku, ktorá ale nemusí byť okamžitá. Niekedy sa čakacia lehota počíta i do mesiacov, záleží od flexibility agentúry, či ponuky... Tu nastáva zmena prechodnej adresy, rakúskych lekárov. Takže by bol z toho viac menej len ,,zmätkový guľáš ". Uprednostňujete tak radšej domácich lekárov na SK, pretože tam máte trvalý pobyt, rodinu a v prípade liečby sa liečite jednoducho doma. Jednoduché. 

Začala som mať žalúdočné ťažkosti. Ako ostatok chorôb som ich vedome potláčala. Určite to bude stres a nervozita. Upravila som razantne stravovacie návyky a tvárila sa statočne. Pri predstave opätovnej návštevy môjho obvodného lekára som to doslova pretrpela. Lenže prišiel prvý záchvat, zvracanie, nevoľnosti a dosť výrazný úbytok váhy, za 3 dni 4 kilá... Bola som na tom dosť biedne. Keďže mám v rodine žaludkárov vedela som , čo ma čaká. V Rakúsku som navštívila  v bolestiach lekára, ktorý mi odporúčal gastroenterologické vyšetrenie. No, zbohom ! Vravím si, môj chlap na to prehĺtanie hadičky ani nešiel, brat sa mi dušoval, že nikdy viac a mame sa podarilo prehltnúť na štvrtý krát... Veľmi nepríjemné úkony. Zaťala som zuby i strach schovala do vrecka odvahy a poď ho, objednať termín na vyšetrenie. Nečakala som zvrat v mojich plánoch, zo štyroch ambulantných lekárov ma traja odmietli a jeden mi oznámil voľný termín až v novembri.

Vravím si : Výborne, mesiac počkám, to nie je hrozné...naopak, potešila som sa.

- Nie pani, v novembri 2015 !!! Prv som prehltla, potom ešte raz, cítiac sa v tej chvíli ako krava, ktorej sa potrava tlačí späť do papule. Nebola to žiaľ potrava, ale nadávky a rozhorčenie. Rok ???? Rok mám čakať na voľný termín ? A čo ste sa vy všetci zbláznili ??? 

Zbytočné lamentovania, nadávky, plytvanie a dráždenie už aj tak podráždených žalúdočných stien. Obvolala som preto i všetkých gastroenterológov v okolí. Nič. Počula som len sťažnosti lekárov na situáciu v Prešove, že je katastrofická, že majú štyroch lekárov na pokrytie Prešova, nestíhajú... Pripadala som si ako ministerka zdravotníctva, lebo tieto sťažnosti by mali byť adresovanej do jej zrejme nahluchlých uší. Čo robiť ? Googlila som a googlila až som sa rozhodla staviť na moje rodné mesto - Košice. Dočítala som sa o ambulancii, kde tento výkon robia takmer bezbolestne. Zavolala som tam a prekvapením takmer omdlela, keď mi milá sestrička oznámila, že nie je problém. Dokonca sa mi prispôsobili termínom. Ambulancia sa nachádza na Ťahanovciach. 

Keď som tam prišla, triasla som sa ako osika. Veľmi som sa bála, no bolesti žalúdka boli presvedčivejšie ako strach. Mala som aj obavy z toho, kde to vlastne idem. Nečakala som takú flexibilitu a ochotu. Odvykla som si od slušnosti a úslužnosti na Slovensku. Personál bol úžasný, cítila som sa ako v Rakúsku. Pán doktor bol skvelý, rovnako aj kolegovia, jeho prístup viac než ukážkový. Stres zo mňa opadol v momente a on mi ponúkol vyšetrenie cez nos. Hadička je tenká sotva 5 mm a podľa pacientov je tento úkon oveľa lepšie zvládnuteľný, dokonca vie pacient bez problémov komunikovať s lekárom. Presvedčil ma a neľutujem. Samozrejme boli skvelí, povzbudzovali ma a viedli každý krok. Za takýto úkon- vyšetrenie žalúdka cez nos, doplácate iba smiešnych 10 eur. Stojí to za to. A viete čo ? V Rakúsku na mňa pán doktor pozeral prekvapene. Oni robia takéto vyšetrenia ešte cez ústa, s miernou anestézou... Vypytoval sa ma na spôsob a evidentne ho to zaujímalo. 

Pán doktor Fedurco , poliklinika Ťahanovce, patrí vám moje veľké ďakujem.Ste najpríjemnejším prekvapením, ktoré som toho roku zažila. Verila som ešte, že existuje aj profesionálny prístup, že existuje ešte mnoho lekárov, ktorí si zaslúžia takéto verejné poďakovania. Vyšetrenie bolo rýchle, priam nadštandartné, veľmi komfortné, nestresové a prístup, to sa nedá popísať. Konečne som verila doktorovi, ktorý sedel vedľa mňa a ktorý aj počúval, čo mu hovorím. Preto netreba ešte všetko zahodiť... Kvalita sa šíri sama. Ak by takto vyšetrovali páni doktori, nešírila by sa medzi pacientmi panika z hadičiek, z nekonečných termínov a nepresúvali sa akútne stavy do stavov, kedy možno bude už neskoro. Musela som sa podeliť na tomto blogu aj s príjemnou skúsenosťou. Som momentálne spokojná pacientka. Ďakujem, pán doktor. 

A aj keď som strachopud, môžem povedať, že toto vyšetrenie nebolo vôbec nepríjemné, dalo sa zvládnuť. Keď endoskopia žalúdka, tak jedine cez nos ! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?