Spoveď opatrovateľky..... Človeče, nehnevaj sa !

Autor: Angelika Horňáková | 4.10.2014 o 19:34 | (upravené 5.10.2014 o 16:37) Karma článku: 9,96 | Prečítané:  1954x

Naposledy som sa hrávala s deťmi, keď boli ešte malé a žhavé po hračkách i bezplatných výhrach. Kým mi ich veľký, moderný svet ,,nevyfúkol", aby ich pokúšal stále novšímí a drahšími hračkami, hrami... Kto by nepoznal základnú hraciu výbavu slovenskej domácnosti ? Šach, karty, Domino a samozrejme Človeče, nehnevaj sa ! Lego- mánia zostala civieť vo vreci medzi ostatkom zabudnutých harabúrd. Postupne legu robili spoločnosť kocky, hračky s krátkou výpovednou lehotou, plyšáky s alergiou, hrdinovia z plastu, každý s iným handicapom, bábiky s ohryzanými končatinami, elektronické čačky pre kratochvíle... Všetko to skončilo na ,,cintoríne hračiek" a čaká na spomienky... Príliš optimistické. V realite ostali len tie prvotiny, použiteľné x- krát. Medzi nimi i Človeče, nehnevaj sa !

Prvý krát som sa hrala ako vyzreté desaťročné dieťa, schopné kadejakých ,,švindľov", schopné nekopacieho hnevu, bez pľuvancov, vzdoru a odmietnutia špenátu. Po dlhých zimných večeroch nás tieto farebné figúrky bavili a kocka, kocka bola talizmanom šťastia. Učila i správne rátať, odzadu, dopredu, hotová matematika! Ten pocit víťazstva, keď ste niekoho vyhodili z poľa, navyše tesne pred cieľom ! Wauuu! Deti sú nemilosrdní hráči, idú vždy po víťazstve, vytrvalo, s nadšením a vášňou, tou prvou, nevinne dravou a prezieravou... Ste v prvom leveli.

Druhý level nastane v dospelosti, keď sa ocitnete v ,,človečej aréne" so svojimi deťmi. Ako zázrakom vyhrávajú, hoci vidíte ako často sa akože prepočítali, odpočítali, pomýlili... Samozrejme mi ostali len žlté figúrky, začínala som ako posledná a ,,naschvál" mi šťastie akosi neprialo. Moje ľsti neodhalili, zahľadené do svojich víťazstiev... Prečo by sa mali hnevať, no nie ?

V Rakúsku by som čakala čokoľvek, len nie Človeče, nehnevaj sa ! Babka ju odkiaľsi vytiahla, pekne v československej väzbe, starú a časom ohlodanú, takú správne ,, vyhratú". A zimné večery mohli začať. Neverili by ste, koľko opatrovateľov hrá v Rakúsku so svojimi pacientmi túto hru. Starkí sa radi hrajú a navyše je to pre nich aj užitočné, udržuje ich duševnú kondíciu. Poniektorí opatrovatelia sú už tak ,, prečlovečovaní ", že sa im o tých figúrkach aj sníva. Samozrejme je niekde šach, karty, domino...či iné hry. Takto sa mi tuto v Rakúsku hrávame , aspoň niečo závideniahodné... Zdá sa, že svet je sentimentálny a nečudovala by som sa, keby také Človeče, nehnevaj sa! hrali i na Kube. Nikdy by som však nečakala, že aj v hre môžete dozrieť, teda dosiahnuť najvyšší level.

Človeče, nehnevaj sa ! sa stal naším rituálom vznešeného pokoja. Zábava dostala iný charakter. Rozhodne pre mňa. Obom nám je jedno, akej farby máme figúrky a úctivo sa poklonkujeme, nechajúc voľbu - Ona mne, ja jej. Ustúpim, no viem, že má rada modrú farbu, tak jej ich postavím a ona prekvapene povie ( zakaždým) : Ako si uhádla ? Modrá je moja najmilšia... - a zatlieska rukami ako dieťa.

- Vážne ?? - robím sa hlúpa a beriem si žlté, tie, čo nikdy nevyhrávajú. Usmejem sa. Už zasa to robím.

Samozrejme, že vždy vyhrá a samozrejme pri prehre predstieram hnev a sklamanie a vždy ma tou trasúcou rukou, ktorú držím, keď s nadšením a námahou posúva figúrku , pohladí a povie : Neboj, nabudúce vyhráš ty...

Viem, že podvádzam, ale tá detská radosť v starých zreničkách... Kto by sa hneval ?

Blíži sa zima a ja sa už teraz teším na to moje,, prácne podvodom prehrané " šťastie v láske..Tak nejako by to malo predsa byť, no nie ? Kto nemá šťastie v hre, má v láske....tak uvidíme !

Každopádne je to relax a vysoká hra, ktorá dávno nepotrebuje víťaza... Naučila som sa vyhrávať v prehrách...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?