Spoveď opatrovateľky..... Človeče, nehnevaj sa !

Autor: Angelika Horňáková | 4.10.2014 o 19:34 | (upravené 5.10.2014 o 16:37) Karma článku: 10,00 | Prečítané:  1962x

Naposledy som sa hrávala s deťmi, keď boli ešte malé a žhavé po hračkách i bezplatných výhrach. Kým mi ich veľký, moderný svet ,,nevyfúkol", aby ich pokúšal stále novšímí a drahšími hračkami, hrami... Kto by nepoznal základnú hraciu výbavu slovenskej domácnosti ? Šach, karty, Domino a samozrejme Človeče, nehnevaj sa ! Lego- mánia zostala civieť vo vreci medzi ostatkom zabudnutých harabúrd. Postupne legu robili spoločnosť kocky, hračky s krátkou výpovednou lehotou, plyšáky s alergiou, hrdinovia z plastu, každý s iným handicapom, bábiky s ohryzanými končatinami, elektronické čačky pre kratochvíle... Všetko to skončilo na ,,cintoríne hračiek" a čaká na spomienky... Príliš optimistické. V realite ostali len tie prvotiny, použiteľné x- krát. Medzi nimi i Človeče, nehnevaj sa !

Prvý krát som sa hrala ako vyzreté desaťročné dieťa, schopné kadejakých ,,švindľov", schopné nekopacieho hnevu, bez pľuvancov, vzdoru a odmietnutia špenátu. Po dlhých zimných večeroch nás tieto farebné figúrky bavili a kocka, kocka bola talizmanom šťastia. Učila i správne rátať, odzadu, dopredu, hotová matematika! Ten pocit víťazstva, keď ste niekoho vyhodili z poľa, navyše tesne pred cieľom ! Wauuu! Deti sú nemilosrdní hráči, idú vždy po víťazstve, vytrvalo, s nadšením a vášňou, tou prvou, nevinne dravou a prezieravou... Ste v prvom leveli.

Druhý level nastane v dospelosti, keď sa ocitnete v ,,človečej aréne" so svojimi deťmi. Ako zázrakom vyhrávajú, hoci vidíte ako často sa akože prepočítali, odpočítali, pomýlili... Samozrejme mi ostali len žlté figúrky, začínala som ako posledná a ,,naschvál" mi šťastie akosi neprialo. Moje ľsti neodhalili, zahľadené do svojich víťazstiev... Prečo by sa mali hnevať, no nie ?

V Rakúsku by som čakala čokoľvek, len nie Človeče, nehnevaj sa ! Babka ju odkiaľsi vytiahla, pekne v československej väzbe, starú a časom ohlodanú, takú správne ,, vyhratú". A zimné večery mohli začať. Neverili by ste, koľko opatrovateľov hrá v Rakúsku so svojimi pacientmi túto hru. Starkí sa radi hrajú a navyše je to pre nich aj užitočné, udržuje ich duševnú kondíciu. Poniektorí opatrovatelia sú už tak ,, prečlovečovaní ", že sa im o tých figúrkach aj sníva. Samozrejme je niekde šach, karty, domino...či iné hry. Takto sa mi tuto v Rakúsku hrávame , aspoň niečo závideniahodné... Zdá sa, že svet je sentimentálny a nečudovala by som sa, keby také Človeče, nehnevaj sa! hrali i na Kube. Nikdy by som však nečakala, že aj v hre môžete dozrieť, teda dosiahnuť najvyšší level.

Človeče, nehnevaj sa ! sa stal naším rituálom vznešeného pokoja. Zábava dostala iný charakter. Rozhodne pre mňa. Obom nám je jedno, akej farby máme figúrky a úctivo sa poklonkujeme, nechajúc voľbu - Ona mne, ja jej. Ustúpim, no viem, že má rada modrú farbu, tak jej ich postavím a ona prekvapene povie ( zakaždým) : Ako si uhádla ? Modrá je moja najmilšia... - a zatlieska rukami ako dieťa.

- Vážne ?? - robím sa hlúpa a beriem si žlté, tie, čo nikdy nevyhrávajú. Usmejem sa. Už zasa to robím.

Samozrejme, že vždy vyhrá a samozrejme pri prehre predstieram hnev a sklamanie a vždy ma tou trasúcou rukou, ktorú držím, keď s nadšením a námahou posúva figúrku , pohladí a povie : Neboj, nabudúce vyhráš ty...

Viem, že podvádzam, ale tá detská radosť v starých zreničkách... Kto by sa hneval ?

Blíži sa zima a ja sa už teraz teším na to moje,, prácne podvodom prehrané " šťastie v láske..Tak nejako by to malo predsa byť, no nie ? Kto nemá šťastie v hre, má v láske....tak uvidíme !

Každopádne je to relax a vysoká hra, ktorá dávno nepotrebuje víťaza... Naučila som sa vyhrávať v prehrách...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?