Spoveď opatrovateľky... a tri oriešky. 2.časť

Autor: Angelika Horňáková | 8.5.2014 o 10:06 | (upravené 8.5.2014 o 15:34) Karma článku: 11,80 | Prečítané:  2452x

Verbovanie vojakov... kedysi chodievali verbovači po dedinách, mestách, snažiac sa zverbovať mladých mužov a to všakovakými spôsobmi. Najúčinnejším bol ,, odchyt" zajacov v ich slabej chvíli. Využiť príležitosť. Najjednoduchším cieľom sa stali frajerkou, chudobou odkopnutý, či vínom opojení chlapci, ktorí po jednej takej slabosťou prehýrenej noci, skončili v armáde,, jej cisárskej milosti" a cesty späť už nebolo...

Schválne som použila tento príklad verbovania, presvedčovania, či agitovania najmä slabších, zraniteľnejších jedincov...

V jednej kaviarni na Slovensku sedeli tri dámy. Podľa počtu vypitých pohárov vína ste tušili, že vášeň a decibely hlasov sa budú stupňovať, čím sa nevyhnete ani zúčastnením sa ich konverzácie. Dve z nich, sebavedomé agitátorky a ,,skvelé priateľky" krúžili slovami útechy okolo tretej, smrkajúcej do vreckovky.

- Pozri... jednoducho pôjdeš robiť opatrovateľku ! - buchla po stole dáma s pestovanou manikúrou.

- Ja? Zbláznila si sa ? Veď neviem ani ,,ň " nemecky, okrem toho si neviem predstaviť prebaľovať a kúpať nejakého starca....bléééé..- znechutene sa zatvárila.

- Pcha.... - kývla rukou druhá ... To sa naučíš ... moja suseda tiež nevedela a teraz ? Zarába krásne peniaze...

- Ja neviem... nemám na to... ešte tak upratovať niekam, chyžná... tak to možno, aj by ma to bavilo...

- Akú chyžnú? Čo ti šibe? Slúžku robiť ? Dnes môže byť opatrovateľom každý... pri pacientovi budeš mať dosť času i na to tvoje upratovanie ... čo už taký starý človek potrebuje...nič... Poznám jednu agentúru, ktorá ti zohná robotu aj bez nemčiny... A ostatok ? Cha cha cha.. jedným uchom dnu a druhým von...

- Presne ! - pritakala hlasno druhá verbovačka a dodala ... Slovenky chcú... veď sme nejaká kvalita..nie ? -

A už ju mali. Úbohá žena ani nevedela aký ,,pakt s diablom" to podpísala. Takéto ,, verbovačky" majú hrozivé následky a poriadne škodia i samotnej, ospevovanej kvalite Sloveniek. Možno sa tá žena prispôsobí a bude z nej raz dobrá opatrovateľka a keď nie, narobí škody, ktoré nik neuprace...

ODPORÚČANIE TROCH ORIEŠKOV ( dôležité rozlúsknuť pred cestou)

1. Oriešok - NEMČINA

Možno prepáči ovládanie iba dôležitých základných fráz, ale neprejde ,, čučanie teliatka na nové vrátka". Nejdete nacvičovať pantonímu, ani nemú grotesku. Je to pre vaše i pracovné dobro. Výbornou pomôckou, ktorá rozviazala jazyk aj mne bola  - NEMČINA PRE OPATROVATEĽKY ( od Vav agentúry). Stala sa mojím malým breviárom a modlitebnou knižkou po rakúskych nociach. Tým, že sa vám podarilo nájsť si miesto opatrovateľky, začína ,, obdobie praxe".

- Veď mám ležiaka, sotva slova prehovorí. Chyba ! Veď uši hádam má, no nie? Potrebujete a to denne komunikovať s rodinou, úradmi i lekármi. Poznám smutné prípady, keď po siedmych rokoch opatrovateľskej práce nebola žena schopná jedinej súvislej vety, ba dokonca ťažko rozoznala ,, pohár od lyžičky"...Hmmm...tomu vravím ,, slovenská kvalita".

Tu poprosím, všetky slabé povahy, neschopné absorbovať kritiku,aby jednoducho opustili čítanie mojej spovede a hoveli si v sebe, čakajúc na GODOTTA .

2. oriešok - Opatrovateľský kurz

Možnosť kúpiť si,, hotový certifikát" využíva čoraz viac žien, ktoré sa vyhovoria na nedostatok času. Dva mesiace som chodila poctivo na všetky hodiny praxe  do zdravotného zariadenia pre dôchodcov v Prešove. Verte mi, až tam vás čakajú malé, ľadové sprchy. Po prvých dňoch som nemohla ani sústo jedla prehltnúť, vidieť naživo pacientov s dekubitmi, Alzheimerom, ťažkou cukrovkou, mokvajúcimi ranami a demencie... A to sa s týmito ťažkosťami iba zoznamujete, asistujete pri pomoci zdravotným sestrám a tým si skladáte odhodlanie - ísť, či neísť ?

Toť..moja vďaka za skvelý prístup rehoľných a zdravotných sestier i bratov v domove. Nenechali ma stáť v kúte, ale ochotne a citlivo pripravovali na prácu opatrovateľky.

 

3. oriešok - Živnostenský list

Keďže som roky u nás podnikala, poznala som príkoria, povinnosti i práva živnostníka. Dokonca som si robila sama aj účtovníctvo, čo bolo pre mňa ,,veľké bezvýznamné plus".

V Rakúsku sa pracuje na živnosť. Agentúra vám možno vybaví formality na začiatku vašej činnosti ( bodaj by nie, za viac než štedrý poplatok ) no a potom je to na vás. A tu prichádza hystéria, vyplakávanie sa po internetových stránkach a dovolávanie spravodlivosti...

- Mám veľké ,, bibi", každý ma utláča, klame a nikto mi nepomôže. Nie, nepomôže ! Ste živnostníčka !

Ste samostatne zárobkovo činná... Odporúčam preto, skôr než odcestujete, nahliadnuť do základov podnikania a ,, šprtnúť" i do Živnostenského zákona. Ušetríte si jednak kopu nervov a peňazí. I tu platí : Neznalosť neospravedlňuje.

Ste teda ,, účtovná jednotka". t.j. nie nejaká musik Gruppe ! Potom sa navôkol rozvinú problémy, týkajúce sa zdierajúcich agentúr, na hlavu postavených opatrovateľských zmlúv a večné ,, handrkovanie" sa s finančnými a inými právnymi, rakúskymi subjektami, ktoré si ,,dovolia" jednať s vami podľa zákona, teda podľa živnostenského zákona. Je rozdiel ( a to príznačný) či ste na zamestnaneckú zmluvu ( ako väčšina zdravotných sestier) alebo na živnosť ( opatrovateľstvo).

Aj ja som bola zverbovancom a kiežby mi ,,cvrnkli do nosa" tie tri oriešky... Musela som prejsť tými príkoriami a učiť sa na vlastných chybách. Ale chcela som viac, neuspokojiť sa s priemernosťou, chcela som a stále chcem byť dobrou opatrovateľkou.

Až po rozlúsknutí týchto troch dôležitých ,, orieškov poznania" sa môžete odhodlať vykonávať toto ťažké a veľmi zodpovedné poslanie , samozrejme s kvalitou Slovenska. ,, Laťka" je postavená naozaj veľmi vysoko, úmornou a poctivou prácou žien, ktoré nás v tejto oblasti reprezentujú v tom najlepšom svetle. Snaha bude ocenená.

Keď som začínala, cítila som sa ako ,, totálna a negramotná hlupaňa". Agentúra vás, ale večne za ručičky viesť nebude...Zaprela som sa a šla proti prúdu svojho vzdoru i lenivosti. Nesúhlasím s tvrdením, že nemôžete ako opatrovateľka kariérne rásť. Záleží predsa na vás.

Učila som sa a učila... bez prestávky, lebo zákony sa tiež menia, aj tí naši starkí, ktorí nás opúšťajú , aby sa pobrali do večnosti. Prvý rok mi ,, moja úradná kancelária" zanechala minimálne prameň sivých vlasov. Môj,, Google prekladač" sa stal spovedníkom a užil si teda so mnou toho neúrekom... Dnes, po rokoch som samostatná a môžem si dovoliť povedať, rovnocenná konkurentka v oblasti poskytovania opatrovateľských služieb. Nepotrebujem agentúry, ani tabletky na nervy, či ,,vyplakávanie sa do dna fliaš". Dnes si môžem dovoliť ,, radiť" i ,, kritizovať", no s pokorou a úctou. Nie každý môže byť opatrovateľom.

Vyberám si pacientov, podľa možnosťí a vlastných schopností, lebo viem na čo mám. Viem si priznať chyby a poznám svoje hranice... To je pokora, Vážení !

Som v pozícii, keď nemusím ,, brať všetko". Keďže sa moje komunikačné schopnosti značne zlepšili, som schopná si nájsť prácu aj sama. V Rakúsku je totiž kopa agentúr, ktoré vás nezderú poplatkami. Do samotných zmlúv si viete zakomponovať aj vlastné podmienky ( platobné, pracovné, voľno, povinnosti i práva...a mnoho iných). Okrem toho vám spokojná rodina vystaví po úmrtí pacienta i odporúčanie, ktoré je vašim kladným ,, portfóliom", vizitkou tej tu toľko ospevovanej kvality.

V zhrnutí - Ste živnostníčka, to ste, právne spôsobilá a zodpovedná za celý výkon svojích podnikateľských aktivít... Nedajte sa zmiasť ani vykorisťovať ,, príživníkmi vašej nevedomosti". Všetko je o komunikácii a k tomu potrebujete tie tri pomyselné oriešky, ako výbornú štartovaciu pomôcku...

No ešte ste nevyhrali.

Vybavená ,, kvalitou" odchádzate k pacientovi do verte mi úplne inej ,, kultúrnej dimenzie".

- Starala som sa predsa o vlastnú babku, či mamu.. toto tiež zvládnem... OMYL! Nezištné služby, poskytované blízkym sú neporovnateľné. Chýba im počiatočný , profesionálny odstup i prístup a široký rozhľad. ( samozrejme, pokiaľ nie ste zdravotnou sestrou, s patričným vzdelaním). Tu vkladám moju úctu a obdiv tým sestrám a bratom, ktorí vykonávajú ,, zlaté remeslo". Zdravotnícky, slovenský personál, ktorý pracuje v Rakúsku je často na vyššej kvalitatívnej úrovni ako ten rakúsky. Ale to PSSSSSSST... len medzi nami Slovačou...

My, opatrovatelia sme trieda oveľa, oveľa nižšia. To neznamená, že menej cenená. Práve naopak. Ak človek, ktorý sa pohyboval v úplne inej pracovnej oblasti, dokáže naučiť, prispôsobiť a ,,excelovať" v oblasti opatrovateľstva, je hodný obrovského uznania. A to nám, Vážení, závidia i tie nami osočované ,, lacné Rumunky či Ukrajinky".

,,Čas sluhov " sa tak nekoná, keď poznám a vydupávam si svoje kompetencie.

Keď som podnikala na Slovensku, často som mala pocit jazykovej bariéry, väčšej ako v Rakúsku. Dorozumieť sa s našimi úradmi a vybojovať si ,,niečo" bolo obtiažnejšie než prekonanie črevnej zápchy. Naše úrady malým podnikateľom hádzali často pod nohy nie polená, ale celé hory... V Rakúsku táto prirodzená jazyková bariéra ( s úradnými slovami mám dodnes otvorenú vojnu), po jej prekonaní otvorí nové možnosti. Dáva vám osobný priestor a uplatňuje práva i povinnosti.

Jednoducho... ak ste začínali na 45 eur/ deň, po tvrdej práci a pár príletov i odletov lastovičiek sa váš osobný kredit zvýši. Posúvate sa do rodín už z hranice, ktorá je výraznejšie vyššia, adekvátna ,,vašej cene" - jazykovým znalostiam a praxi .

Ak sa žiadaný výsledok kariérneho postupu nedostaví, stala sa zrejme chyba, alebo jednoducho - byť opatrovateľkou, nie je cesta, určená pre vás. Držanie sa zásady ,, V hovne, ale hrdo !" vám neprinesie žiadaný efekt a skôr, či neskôr príde zlom. Mnoho týchto ,, zlomov" vidíme v realite, keď prepadnú opatrovatelia depresiám ( a plnia kasy psychiatrom), alkoholu, či liekom... Sami sa stávajú pacientami...

Nesnažme sa obviňovať z vlastného nešťastia iných. Každý je strojcom svojho šťastia.

Ak ste vydržali do konca čítať tieto riadky, bez hnevu a pocitu útočných výpadov na vaše sebavedomie, ale poňali to so srdcom a pochopením , ste na najlepšej ceste stať sa dobrým opatrovateľom, keď už ním dávno nie ste. A práve vám , čo už máte za sebou pár svojích,, krížov" venujem moju poslednú- tretiu časť spovede, ktorou vám priblížim to čaro poslania a svet ľudskosti, môj príbeh opatrovania...pokračovanie nabudúce

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?