A šup značky do uniforiem !

Autor: Angelika Horňáková | 30.4.2014 o 12:24 | (upravené 30.4.2014 o 16:35) Karma článku: 8,53 | Prečítané:  536x

Vtáka poznáš po perí, vlka po kožuchu... Jednoduché a ľahko definovateľné. Rovnako, bez väčších obtiaží rozoznáme mužov od žien, aj keď sa mi zdá, že metrosexuálov je čoraz viac. O tom by vedeli rozprávať ženy, ktorých mužné polovičky trávia v kúpelni viac času, ako ony samé. Na ,,korze" sa tak stretávame s bytosťami, ktoré sa stali ikonami uletených módnych trendov...

Kráčam po ulici a vidím takú bytosť predo mnou. Oblečenie maskuje pohlavie a ja neviem, či mám nad tým zadočkom v obtiahnutých džínach slintať, alebo si radšej zahryznúť do lačného pohľadu a hanbiť sa za bisexuálne sklony. Zvýšim rýchlosť, obehnem objekt môjho záujmu a periférnym očkom rozlúsknem tú záhadu. Je to muž. Jeho dokonalý outfit, vypracované svaly a luxusný ,,ohoz" však narušia moje citlivé vnemy, dráždené živočíšnym pudom. Rušivé elementy jeho pestovaného výzoru ma načisto zmiatnu a môj záujem sa zníži na skvelú farbu jeho košele a dokonalého strihu nohavíc. Tak tento chalan si stopercentne ponožky neopiera o vetračku, neškriabe sa v rozkroku, nepľuje a podľa pravidelnej manikúry ani prstami nerýpe v kadejakej špinavej diere...

Keď vypustia naše teenegerske ovečky zo školských ohrád, začne sa plejáda módnych prehliadok. Po dlhom čase som mala vzácnu chvíľku na posed pri fontáne na námestí.

Jar sa hmýrila farbami rovnako ako mládež, naše značkové deti. Predo mnou stála majestátna budova strednej školy, ktorá v pravidelných intervaloch vypľúvala kandidátov na modeling. Po chvíli som pochopila, prečo ma moja dcéra vykorisťuje požiadavkami na,,handry", ktorých cena škodoradostne prevyšuje moje finančné možnosti i zásady zdravého rozumu. Statočne s ňou bojujem už odo dňa, kedy ju ovládla puberta. Argumenty typu : - Ja som si na svoje prvé Levisky z Tuzexu zarobila na letnej brigáde - zlyhali.

Ako deti sme poväčšinou šatstvo dedili, ba i tašky- aktovky, kočiare i hračky. Myslím, že peniaze sa využívali o čosi rozumnejšie. Doba je iná...- počujem z každej strany. A tak často vidíte  16- ročné dieťa, oblečené do šiat, ktoré si ani ich rodič nemôže dovoliť.

Značka je IN. Ak nie si IN, si outsider. Medzi týmito školákmi sa učitelia rozoznávajú veľmi ľahko. Nuž vzdelanie sa nedá obliecť.... alebo dá?

- To je obyčajný ,,fejk" - počujem mnohokrát z úst mladých kritikov, ktorý reagujú na nový kúsok z čínskeho obchodu.

Napadla ma v tejto súvislosti jedna humorná príhoda, ktorá sa stala mojej susede. Tá po invázii nárekov a prosieb svojej dcéry , siahla v deň jej menín hlboko, hlboko a hlboko do peňaženky a kúpila jej džíny od DOLCE GABANA . Ako povedala, zrejme sú pretkávané zlatom, keďže stáli 260 eur. Dievča bolo vrcholne šťastné, rifle si s úctou položila na posteľ a snila o tom, ako sa v pondelok blysne pred spolužiačkami.

Keďže bol víkend prišla k nim na návštevu babka z dediny. V bytovke sa vždy nudila a tak štopkala, zašívala, piekla i varila pre rodinu, vymetala okolité kostolíky, čo ju napĺňalo spokojnosťou. Keď zbadala vnučkine rifle, zakrútila neveriacky hlavou nad tými roztrhanými dierami na kolenách. Vzala si svoje šicie,,nádobíčko" a poď ho, do roboty! Bola to fuška, ale rifle jej ,,dala do poriadku".

Len,čo sa vnučka vrátila domov vypukla hystéria. Mama navyše dostala od svojej svokry pokarhanie za to, že dievča chodí otrhané. Darmo jej vysvetľovali, že tie nohavice sú nové a ,,také sa nosia". Vnučka si šla oči vyplakať a párať tú ,,škodu". Babka beztak nechápala, prečo sa hnevajú, a keď začula koľko stáli, povedala , že sa akiste všetci zbláznili, dať jej dôchodok za potrhané gate !

Do školy by mali deti nosiť uniformy ! - prehlásila babka. - Toto svet nevidel ! -

Jej múdre konštatovanie mi dlho rezonovalo v hlave. Mnoho zahraničných škôl má takéto zaužívané kódexy, týkajúce sa oblečenia. V práci- odev pracovný, v škole- školský... Zdá sa, že na Slovensku stále pretrváva akási averzia voči disciplíne a rovnošatám ( hádam pozostatky socializmu), na druhej strane by takéto uplatnenie prinieslo mnoho výhod a vážnosti.

Spoločenské rozdiely by takto rozhodne nestresovali duševný vývoj našich detí a nezaťažovali ani peňaženky rodičov.

Každý na čo má... zaznieva denne v mnohých slovenských domácnostiach. No módna,,šikana" sa naďalej rozvíja medzi mládežou a kto na to nemá, je mimo záujmu - značkové oblečenie, mobily, tablety, tašky, topánky... hora zbytočností, ktorá ovláda povrchnosťou a mamonárstvom už i školské lavice. Dnes sa ulica obliekla podľa najnovších trendov, nepáchne človečinou a rebéliou, ale vonia drahým parfémom - navonok.

Slovensko je štýlové, máme ,, COOL" mládež, ktorá sa,,vie" prezentovať. Všetko je to však len pozlátko. Zamestnanci módnej polície sa asimilovali do teenegerských ,, partií" a pokutujú skromnosť i chudobu vylúčením zo skupiny ,, uznávaných".

Nuž pre nás,,dospelákov" je to nepodstatné, malichernosť, ktorá nás veľmi nezaujíma. Ale pre decká, ktoré sa snažia,,zapadnúť" to býva obtiažne.

U mňa doma vládne disciplína a skromnosť. Vytrvalo bojujem proti čoraz premyslenejším výpadom mojích puberťákov, čím som často označovaná za Disneyovu strynú  Držgrošku. Neuznávam márnivosť a závisť, podporujem duchaplnosť a k tomu vediem i svoje ratolesti. No je to boj pol na pol. Lebo vychováva i ulica a tá je rozmarná a samoľúba...Ale kto chce, cestu si nájde. Vďaka bohatej ponuke našich bazárov som dosiahla stupeň 2v1, čo znamená, dcéra má originálne, značkové kúsky a ja ušetrím.

Musím priznať, že ani v Rakúsku, či Nemecku som sa nestretla s takým prehnaným záujmom o módu ako u nás. Nuž iný kraj, iný mrav. Pritom si úprimne priznajme, že na západe si to dovoliť môžu. Naši západní susedia platia deťom radšej krúžky, vzdelávacie pobyty a kurzy ako praobyčajné handry. Okrem toho po dôkladnej analýze musím skonštatovať, že na Slovensku máme toľko prirodzenej krásy, ktorá nám isto krk nevykrúti. Stále platí, že u nás sa za peknou babou otáčať nemusíte, lebo za ňou už ide ďaľšia. Nuž a také krásy by isto ani v uniformách nezanikli...

Myslím si, že zavedenie uniforiem do škôl by prinieslo mnoho pozitív. V neposlednom rade by za dverami škôl vynikal mozog a charakter , nie Armani, či Dolce. Vznikli by nové pracovné miesta a skvelé príležitosti pre kreatívnych v každom veku, ktorí by sa pustili do návrhov originálnych uniforiem pre jednotlivé školy. Pravidlá by mali byť a chaosu majú decká beztak dosť...Je načase ,aby už niekto zakričal na cisára, že je nahý...

Aj Popoluška si tri oriešky rozlúskla až po práci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?