Prípad XY

Autor: Angelika Horňáková | 15.4.2014 o 11:10 | (upravené 15.4.2014 o 13:26) Karma článku: 8,71 | Prečítané:  669x

Slovensko leží v srdci Európy.  Je to známy fakt. Jeho rytmus sa prispôsobuje demokratickým cyklom existencie. Nedávno som zistila ( vlastne som to tušila už dávnejšie) že naša krajina je rajom na Zemi, resp. ,, rajom pôžičiek ". Bohužiaľ, ja ako FO nespĺňam kritériá, zobnúť si sem- tam so žrádiel úverov. Som živnostníčka, dokonca prispievajúca do sociálnych fondov v Rakúsku, tak nech sa páči : ,, Choď sa pásť do Álp !". Netušila som, že raz budem za to vďačná. Nôž na krku ma neškriabe a nedostala som sa vďaka tomu ani na zoznam čakateľov na samovraždu. Moja existencia sa scvrkla do štandardu- Ži, ako vieš ! Som na strane Nevyhovujúcich.

Petra je rozvedená už desať rokov. Pracuje v zdravotníctve a celý život kŕmila štátnu pokladnicu ako sa patrí. Jej dve deti sú už dospelé a poctivo kráčajú v šľapajách svojej matky.

Každá láska niečo stojí. Petrina nie je výnimkou. Nemravné kapitalistické spôsoby, rozvracajúce obraz rodiny, značne zasiahli i do vzťahov partnerského spolužitia. Na jednej strane žena , ktorá bola hlavou i krkom, na strane druhej muž - ktorý uprednostnil náruč hracích automatov, neodolateľné dno fľašiek a dní, míňajúcich zdravý úsudok. Verdikt- rozvod ! Dnes štandartný postup ukončenia toho,, čo boh spojil ".

Okrem následkov zlomených sŕdc, stratených priateľstiev a deľby finančných existencií na dva tábory sa následne musíte vyrovnať so situáciou, ktorá vás najmä šokuje.,,Tučné" úrady a ich korpulentné a byrokratické ,,bez papiera to nejde" vám dni zrátajú do šedín a žalúdočných vredov.

Petrin ex-manžel zomrel pred pol rokom. O zmiešaných pocitoch pomlčíme, tie patria do uší psychológov, možno i kňazov... Malé svetielko nádeje sa však zažne, kdesi v diaľke. Koniec dlhom a bývania v podnájmoch. Petra s deťmi totiž po rozvode odišla do mesta, zanechajúc krásny rodinný dom manželovi, ktorý nebol schopný kompromisu. Všetko, čo žilo, vrátane desaťročného kocúra vzalo nohy na plecia a ušlo, či záhadne zmizlo, vrátane zariadenia, nábytku.. Jednoducho dom chátral. Po dvoch rokoch Petra rezignovala a prestala vyvíjať tlak na ex- manžela, aby dom predali, či sa majetkovo vyrovnali. S agresorom a alkoholikom sa nedohovoríte a kto neabsolvoval bežecké trate po úradoch a súdoch, nevie. Spravodlivosti tu niet. Po rozvode dostala od manžela i darček na rozlúčku , v podobe ,, Čierneho Petra"- pôžičiek a starostí. Všetky splatila. Dôležité bolo, aby list vlastníctva zostal čistý a nepoškvrnený plombami, exekútormi, čo je dnes malý zázrak. Žila v nádeji, že deťom ostane aspoň dom, nebudú predsa platiť za rodičov. OMYL!

Po pohrebe sa Petra dozvedela o dlhoch zosnulého ex-manžela. Samozrejme, to každý čakal - umrel, ako žil. No po párdňových, pátracích akciách sa šokovaní dozvedeli, že v priebehu jedného mesiaca poskytli nebohému tzv.,, nebankovky" štedré pôžičky. Nemožno im odoprieť solidaritu a ,,ľudský prístup". Veď automaty si vyžadujú charitatívne cítenie kompetentných...

Petra bola pripravená na všetko, tušila, že ostanú po ňom dlhy, ale táto skutočnosť ju zarazila. Tu sa tlačí otázka : Ako je možné, že v priebehu krátkeho času vám poskytnú pôžičky na štyroch rôznych miestach ??? Kde je platbyschopnosť človeka a kde sú záruky ? Je to čistá ÚŽERA !  PRÍPAD XY - pretože má mnoho obetí a núl. Vláda stále rieši, z médií sa na Vás hrnú štatistiky a obranné, priam útočné reakcie politických činiteľov, sľubujúcich,, klepce na prsty" nebankovým spoločnostiam. Nič sa nedeje. Obranný proces trvá už dlho a mafiánske praktiky sa rozvíjajú naďalej. Úžerníci nečakajú, poznajú ľudí a ich slabé stránky. Sú všade, v reklamách, v poštových schránkach, na každom ,,verejnom" stole  i v zúbožených osadách...

Keď som chcela úver od solídnych bánk, nespĺňala som požiadavky. Môj majetkový stav rozobrali precíznejšie ako mŕtve telo na patológii- NEVYHOVUJÚCA. Tak som prehltla tie ťažkosti a zmierila sa so skutočnosťou, že ,, ak na to nemám, tak tam neleziem !". Je to predsa v záujme mojej existencie.

Na druhej strane sú úžerníci, ich nezaujíma váš stav, či štádium sociálneho úpadku, stačí občiansky preukaz a máte svoj párhodinový sen ! Bonus, v podobe následnej finančnej likvidácii je predsa tak šikovne ukrytý v riadkoch , na ktoré je často nutný predpis silných dioptrií. Dôležitá je prítomnosť, moment prekvapenia a okamžitého uspokojenia v zdanlivo neriešiteľnej finančnej situácii. Pre úžerníkov je to rozhodujúci moment.

Petrine deti sa stali obeťami, ako mnohí XY pred nimi a bohužiaľ stále i za nimi. Dnes riešia zložitú dilemu, vzdať sa dedičského práva, alebo vybrať úvery na zaplatenie úžerníkom ??? Počítali s tým, že raz, ak si založia rodiny, budú potrebovať hypotéky... Peniaze sem, peniaze tam, koho to zaujíma ?

Takže, vážení, pozor , úžery sa dedia ! Zdá sa že stále legálne. Ako sa voči nim brániť ? V tejto chvíli len ignoráciou, lebo zákon stále váha. Dôkladne si rozmyslite, komu upisujete svoju dušu. Na konci tohto tunela, totiž žiadne pozitívne svetielko nie je...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?