Pranie špinavých peňazí, alebo Kam miznú ponožky?

Autor: Angelika Horňáková | 29.3.2014 o 16:07 | (upravené 2.5.2014 o 17:26) Karma článku: 9,00 | Prečítané:  1206x

Poznáte to? Po každom praní sa akoby zázrakom strácajú ponožky. Prosto ich niet. Je to zrejme dedičné. Ponožky sa strácali mojej mame, mame mojej mamy, a teraz i mne. Tomu hovorím- začarovaný kruh. Vývoj techniky napreduje rýchlosťou fazuľových vetrov, no ja jeho vplyv nebadám. Musím však konštatovať, že ponožkové straty majú aj svoj podložený vývojový proces. Nečudujem sa, že ponožky, alebo"fusekle" strácala babka. Riziko bolo vysoké, keďže prala v potoku. Samotný prací program tak ohrozovali poveternostné vplyvy a vodné prúdy. Potok sa nebaví, jednoducho ju spláchne vlnou a ona odpláva preč, medzi ostatné vodou zhabané handry, kde sa zhlukujú a oddávajú pomalej recyklácii. Moja mama strácala ponožky asi vďaka tancujúcej práčke ROMO. Každé pranie bolo ukážkou Lets Dance, aj som sa jej bála a do kúpelne som v čase jej bláznenia ani nechodila. Vrcholom pre ROMO bolo, keď ste zapli oba gombíky- pranie a žmýkanie. To bolo zárukou, že o vašom praní vedia aj susedia z vedľajšej ulice. Stenami vyfackaná a vytrasená ROMO potom dlho zvracala do odpadu .

Moja pračka je inteligentná, oblečená do značkových súčiastok, taká robotická dáma. Prací program berie vážne a svojimi digitálnymi ústami mi vraví : Vlož bielizeň a nechaj to na mňa ! Správa sa ako pokorná ovečka v kostole, tichúčko a okázalo , melie si tú špinu bez obťažovania okolia. A predsa ! Kde sa strácajú ponožky ? Zaručene sa aspoň jeden pár rozíde a ja s tým nič nenarobím. Najčastejšie to bývajú ponožky mojích detí. Tie bývajú aj najneposlušnejšie...

V súvislosti s praním som zažila príhodu, ktorá mi vnukla nápad, výbornú myšlienku na podnikateľskú činnosť. Denno- denne sa stretávam s informáciami o rozkvete" čiernej ekonomiky" a " praní špinavých peňazí". Už len vypracovať podnikateľský plán a správne analyzovať Cash Flow, no riziká sú prekvapivo minimálne. Mám to totiž odskúšané!

Poznáte obdobie Veľkonočných sviatkov a príprav ? Nákupy, pečenie ,a akoby sme sa vyžívali v zbytočných prácach navyše i jarné upratovanie. Veď upratujem, keď je to nutné. To som nikdy nechápala. Neverím, že "olievačov" zaujímajú umyté okná, či by si všimli nevypraté záclony. Samotné pranie sa rozrastie do obludných rozmerov, keď nevypraté ostanú hádam len mačka a pes ( aj to preto, lebo sa pre istotu zašili do bezpečia ). Najhoršie pranie je asi pranie manželových montérok. Skontrolujem a vyprázdnim vrecká, z ktorých vyťahujem tie pre moju blonďavú hlavu často najneuveriteľnejšie predmety z kovu, skla, či plastu. Sú to čudá, ktoré sa hodia do televíznych súťaží, kde identifikujú veci tých najbláznivejších tvarov a proporcií. Často mám šťastie a kvapne mi z tých vrecák pár užitočných mincí. Tie sa samozrejme zabavujú ( pokiaľ ich nevyňuchajú detiská). Vôňu nafty, oleja,  a muža, nasiaknutého robotou  moja pračka lačno pohltí a točí sa s ňou ako krokodíl so svojím úlovkom, kým tú nečistotu nezabije. Keď mi pračka oznámi, že je hotová a vypľuje prežutú, voňajúcu bielizeň, šupnem ju obvykle do koša a rozvešám. Odrazu, otvorím bubónové dvierka a vidím bankovky !!! Darmo klipkáte očami, triezve vedomie vás ubezpečí ,že ste v realite. Päťeurovky pozliepané na skle, šatách, prosto všade. Veď som všetko prekontrolovala! Lepili sa o všetko ako jašteričie jazyky, a kým som ich vyberala, narátala som 125 eur. Boli mokré a lepkavé, voňali Arielom a leskli sa čistotou. Zrejme ich mal manžel v montérkach, ale kde? S mokrými bankovkami je to ťažké, obkrútia sa vám okolo rúk a prstov ako liany, prisajú a nechcú pustiť. Pekný pocit. Škoda, že ich nepriťahujem častejšie. Šetrne som ich do jednej vložila na misku a vyšla von do záhrady. Slniečko a jarný vetrík ich presušia ...dnu by im hrozil výpad našej mačky, ktorá by si zrejme obrúsila na nich pazúriky. Bankovky však ťažko pripnete štipcom, ten sa totiž zdráha ako huba u zubára. Možno sa zľakol tých peňazí, nie a nie ich poriadne zopnúť. Na mieste som vynašla dobrý patent,  vhodné štipce pre bankovky. Boli to štipčeky do vlasov, pnú sa nimi i orchidey. Malé a šikovné zúbky sa zahryzli do modrého rámčeka s hviezdičkami štátov EÚ. Držali! Hompáľali sa na šnúre, vypraté a čistučké, pripomínajúc z diaľky detské vreckovky. Vietor medzi nimi prekvapene listoval, akoby rátal.

Moja kamarátka a dobrá susedka Julka mi po pár minútach klopala na dvere. - Ty perieš peniaze ?- Čo povedať? Hlúpejšiu otázku som v živote nepočula, no ani prať bankovky som ešte nevidela. To musím priznať. Zasmiali sme sa.

Práve som chystala večeru, keď som začula manželovo auto a vzápätí zvonenie mobilu. -Nevieš, prečo má náš pes v hube päť eurovku ?! Čo ??? - zvolala som prekvapene. Pozriem cez okno a vidím svojho muža ako sa naťahuje so psom o bankovku. Pohľad na nezaplatenie !! Pár bankoviek nevydržalo nutkanie vetra a tak sa rozletelo po dvore. Náš pes mal o zábavu postarané, myslím, že aj susedia. Pes nezaprel svojích hrabavých predkov a stihol dve ukryť..čerstvé kôpky ho však prezradili . Nechápem načo by mu boli , ale mal radosť, keď si ich zahrabal spolu s kosťami na obľúbené miesto. Stala som sa " tou ,čo perie peniaze". Dedinská kauza trvala dva týždne. Manžel mi s rehotom vysvetľoval, že tie peniaze zmenil na drobné pre olievačov . Zabudol si ich však vybrať z takého "pinďavého vrecka" na montérkach. Moje automatické ruky práčky prehliadli túto skrýšu. Spomínam na to s úsmevom. Peniaze sa našťastie nepoškodili, práve naopak. Boli čisté a vyprané, zbavené škvŕn, zápachu aj odtlačkov...a ktohovie, čoho všetkého....

Neplaťte finančným spoločnostiam za pranie peňazí ! U mňa to máte grátis !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?