Vadí, či nevadí ?

Autor: Angelika Horňáková | 22.3.2014 o 7:22 | (upravené 2.5.2014 o 17:24) Karma článku: 7,28 | Prečítané:  791x

Niekedy mám pocit, že moje dni sú guličkou na rulete. Snáď boh, možno Murphy, či iný zákonodárca a režisér života zakrúti tým kolesom, a hotovo ! Chaos však patrí ku mne. Asi som magnetom pre vajíčka rozmanitosti. Liahnu sa vo mne, kúpu v horúcej krvi a potom, pozor !Valí sa veľká voda. Toto však nie je o mne a mojej bláznivej hlave. Ale o stretnutiach, ktoré vo mne zanechajú stopy výraznejšie než odtlačky sobích kopýt na streche. Pripadám si ako kanál, ktorý spája dva rôzne svety. Preteká ním more všehochutí a ľudí. Poniektorých spláchne nezáujem, len zostane zápach, ktorý musím dlho vetrať. No mnohí sa prilepia, prisajú o moju pozornosť a ja si ich tam, v záhradke dobrej vôle pestujem a chovám, zbierajúc úrodné spomienky, ktorých veľa nebýva. Ale predsa sú. Nedívam sa vysoko, len po vtáctvo. Načo šprtať do kopy hnoja, kým nesmrdí ? Tým sa takto neskromne priznávam, že prd ma zaujímajú naši politici, celebrity s otáznikmi, veľké zvieratá ... Mňa fascinuje prirodzenosť a obyčaj, taká naša rýdza. Preto, tak od počiatku, aby bolo jasno, že moje príbehy sa rodia na ulici, na priedomí dreveníc a v sídliskových objatiach. Kdesi tam, kde zrejme drichme človečina a hovie si...

Neuveriteľné, ale i mňa sa dotkla vyššia sila, keď mi Katka vyrozprávala svoj príbeh. Ani veriť sa mi nechcelo a to sa nebratríčkujem so skupinou neveriacich Tomášov. Naopak, som dosť naivná a hranice reality som posunula za červenú čiaru, ktorú úpenlivo strážia všetci ateisti, tvrdí pragmatici a psychiatri. Hádam všetci poznáte príbeh nepoškvrneného počatia. Nehodlám protirečiť, lebo som dosť slabá v konfrontácii a lenivá na zhromažďovanie dôkazov skutočnosti. Načo pokúšať prozreteľnosť ?

V 90 rokoch minulého storočia, čo storočia, tisícročia sa udial taký malý zázrak. Okolo neho však plávali revolučné nálady, takže ho sotva niekto zaregistroval.

Katuška sa narodila v bláznivom apríli roku 1990. Dnes je z nej zdravotná sestrička a kočka zo všetkých svetových strán. No aby sa svet a synovia Adamovi mohli tešiť jej existencii, ktosi ju musel vyrobiť. Zámerne som použila toto lacné slovíčko, lebo v konečnom dôsledku, načo prešľapovať na mieste sa i detičky robia, tobôž ak ide o tak prácne umelecké dielo akým je Katuška... A bociany majú iné starosti ako plniť naše bláznivé nápady o ich akciových spoločnostiach prepravujúcich ľudské mláďatá...

Regina, 39 ročná učiteľka pôsobila v Banskobystrickom kraji. Bola to osamelá žena, žijúca so svojou mačkou v rodičovskom dome, ktorý si pamätal časy bombardovania i bombarďákov. Rodičov už nemala a muži jej života sa scvrkli do veľkosti sušených slivák, zastrčených v jej šuplíku spomienok.

Mala dvoch. Prvý bol český vojak, slúžiaci na Slovensku, ktorý jej ,,nasliboval" hory a doly, hádam i tie Krkonošské. Potom sa vyparil a jej po ňom ostal len vytetovaný otáznik na slabinách.

Druhý bol ženatý kolega a zažehnával si strednú krízu lepením mladých mušiek na svoj rolček. Bol to zaiste zberateľ leporel. Fungoval na princípe lepiacej rolky na muchy, rád oblapkával a leptal.

Po týchto dvoch vylomeninách zdravého rozumu sa od mužov dištancovala. Roky ubiehali a ona si žila svoj svet  Ja+ Ja. Stres v škole a nekonečné aktivity jej spôsobili žlčové záchvaty. Po poslednom sa rozhodla, že to už nebude oddiaľovať a pôjde na operáciu. Kto taký kŕčový koncert zažil pochopí. Nuž, bola to banálna operácia, dokonca i pred dvadsiatimi rokmi. Termín dohodnutý, taška zbalená a mačka sa nedobrovoľne sťahovala k susedom.

Keď sa prebrala z narkózy cítila sa zvláštne, ba sklamane, zrejme očakávala radikálnejšiu zmenu k lepšiemu. Nedočkavá učiteľka.

Znovu vkĺzla do svojho uniformovaného rituálu opatery pionierčat.

Dni sa míňali ako drobné v deravých vreckách, no zotavovanie sa lenivo plazilo , trýzniac jej trpezlivosť v podobe čoraz častejších žalúdočných ťažkostí. Po mesiaci ju problémy s trávením nútili stále pravidelnejšie skúmať priestory záchodových mís. - To nie je možné ! - sťažovala sa kolegyniam. - Je mi stále horšie ! Môj žalúdok odmieta stravu akoby mal neustále zaradenú spiatočku -

Keď jej trpezlivosť došla vyčítala z kníh ( toť archaické slovo, pretože dnes sa góogli ) rôzne diagnózy pooperačných ťažkostí. Na nič neprišla a tak sa kolotoč vyšetrení začal opäť.

Jej obludný, pardon obvodný lekár krútil hlavou a ťukal si ceruzkou po sklovine, akoby tam mal červíka.

- Nie ste tehotná ? - spýtal sa . Aj by sa rozosmiala, no stiahnutý žalúdok urazene trel o jej podráždené vnútro.

- Nie, nie som. O tom by som niečo musela vedieť ! - odvrkla takmer urazene.

- Aj tak by som Vám odporúčal gynekologické vyšetrenie - bol neoblomný a prisatý o svoju požiadavku ako kliešť.

Ako mu má vysvetliť, že naposledy sa terapii páreniu oddávala pred dvanástimi rokmi? Asi by jej sotva uveril. Možno by ju aj vysmial.

- Tak , dobre.- prikývla a v duchu ho počastovala poznámkou, za ktorú by jej žiak dostal minimálne trojku zo správania.

Po gynekologickej prehliadke a trápnom incidente, keď zabudla ako si na tú,, kozu" vyskočiť a kde to má tie nohy zastrčiť, si ju lekárka posadila a dívajúc sa na ňu veľkými popolníkmi jej povedala : - Ste tehotná, predpokladám tak 8 týždňov, ale presnejšie až keď dôjdu výsledky odberu.

- Čože ???- vykríkla Regina a ozvena jej hlasu privolala sestričku s náhubkom a tlakomerom v ruke. Celú hodinu Regina vysvetľovala, že nemôže byť tehotná, keďže nemala pomer a menštruáciu ako obyčajne. Nik ju nepočúval. Gynekologický personál si zrejme neuveriteľných príbehov o zázračnom počatí vypočulo už v hojnom počte. - To ma Duch svätý oplodnil ? - vulgarizmus však lekárku nevytočil. Naopak, tá ,aby ju upokojila a hlavne zbavila sa hysterickej pacientky jej dohodla ešte jeden termín , aby si boli isté a počkali i na krvné testy. Čakala dva týždne. Cítila sa ako kapusta, ktorú zatláčate do suda, napriek jej vôli . Počas tých dní si jej mačka vypočula toľko nezmyslov, že sa rozhodla pre evakuáciu na pôjd.

Po dvoch týždňoch jej bohužiaľ lekárka so stopercentnou istotou potvrdila tehotenstvo.

Šok, šok a šok! Regina bola zúfalá a na pokraji zrútenia. Nik jej neveril, ba začala strácať i vieru vo vlastný zdravý rozum. Kalich trpezlivosti sa prelial, keď jej následne lekárka odporučila psychologickú poradňu, alebo interrupciu. Rozhodla sa. Pôjde na políciu, teda na vtedajšie VB. Ako matematička si zrátala, že jediné miesto kde sa to mohlo stať bola nemocnica. Rovnica sedela, už len vyrátať neznámeho Y. Začal sa kolotoč nepríjemných vyšetrovaní. Škandál ! U riaditeľa nemocnice bola častejšie ako u kaderníka. Chcela iba pravdu. (v tej dobe o odškodnom nik neslýchal)  Dočkala sa, kým prešla do druhého trimestra. Napriek svojim vnútorným bojom sa rozhodla, že si dieťa ponechá. S prvými pohybmi prišli i prvé šokujúce výsledky vyšetrovaní. Dotyčný ,, darca spermií" sa pod tlakom nakoniec priznal. Mladý praktikant mal 22 rokov a pracoval ako sanitár. Zneužil ju vo výťahu, keď ju odvádzal z operačnej sály! Tak také odhalenie Vami poriadne zatrasie i Vaším odhodlaním popasovať sa s budúcimi následkami..

Vraj ho odsúdili. Regina porodila krásne dievčatko - Katarínku. Pri mene otca udala- neznámy.Tým zatvorila dvere. Toho muža už nikdy nevidela. Presťahovali sa s dcérkou do Bratislavy, aby sa vyhla tým nekonečným odsudzovaniam okolia. Doba jej však priala. Ľudia mali plnú hlavu revolúcie a zmien. I jej život sa zmenil, takmer revolučne, od základov, no prijala to ako dar. Katarína sa stala zmyslom jej života a dní, aj keď ju priniesol bocian.

Aj takto klope šťastie na dvere. Všetko sa pre niečo deje. Katarína sa pravdu dozvedela až v pätnástich rokoch. Vždy si s mamou všetko hovorili a táto veľká pravda bola poslednou prekážkou pre ich harmonický vzťah. Prijala to však úžasne, s noblesou veľkej dámy a porozumením. Bola veľkou optimistkou a tešil ju fakt, že nebola kukučím mláďaťom, či nechceným problémom. Bola len nečakaným prekvapením.

Čo všetko sa v živote prihodí, bez odpovede na otázku: Vadí, či nevadí ?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?